• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:40

2/B Tapu İşlemleri Neleri Kapsamaktadır

2/B Tapu İşlemleri Neleri Kapsamaktadır

2/B Tapu İşlemleri Neleri Kapsamaktadır

 

2/B Tapu İşlemleri Neleri Kapsamaktadır sorusu akılları zorlamaktadır. Taşınmazları satın almak için süresinde başvuru yapan, idare tarafından tespit edilen satış bedelini itiraz etmeden kabul edenler hak sahibi sayılacaktır.

 

Taşınmazların Satış Bedeli Nasıl Belirleniyor?

 

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren, tespit ve takdir edilen rayiç bedeller üzerinden yapılan taşınmaz satın alma işlemleri başvuru tarihinden itibaren en geç altı ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Hak sahipleri için doğrudan satışı gerçekleşecek taşınmaz için rayiç bedellerinin yüzde yetmişlik tutarını ödeyeceklerdir.

 

Başvuru yapan hak sahipleri, satış bedeline katılmak üzere, belediye ve mücavir alan içinde yer alan yer için iki bin lira, mücavir alan dışında kalan yer için ise bin lira başvuru bedeli yatıracak, ilgili hesaba emanet olarak kaydedilecektir.

 

Tespit edilen satış bedeline itiraz hakkı olmadığı gibi dava da açılamamaktadır. Peşinat alınmadan gerçekleşen taksitli satışlarda, satış bedelinin yüzde onluk kısmı üç ay içerisinde, kalanı belediye mücavir alan içinde ise üç yıl, dışında ise en fazla dört yıl içinde faizsiz olarak ödenir.

 

Gününde ödenmeyen taksit tutarları en az iki adet olursa, yükümlülüğün ihlali anlamına gelmemekte, yasa ile belirlenen oranda gecikme zammı uygulanmaktadır.

 

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi 2/B Tapu İşlemleri neleri kapsıyor ve süreç nasıl ilerliyor bilgi sahibi olduk. Daha sonraki yazılarımızda ise farklı konu başlıkları ile sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.