• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:26

2B Arazilerinin Tapu İşlemleri

2B Arazilerinin Tapu İşlemleri

Halk arasında “2b yasası” olarak tanınan “Orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi ve hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin değerlendirilmesi ile hazineye ait tarım arazilerinin satışı hakkında kanun” Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Peki 2B Arazilerinin Tapu İşlemleri nasıl olacak?

 

2B Arazilerinin Tapu İşlemleri

 

Hak sahiplerine doğrudan satışın yapılacağı taşınmazlar, rayiç bedelin yüzde yetmiş olarak tespit edildi. Hak sahiplerinden satış bedeline mahsuben, belediye sınırları içinde yerler için iki bin lira, dışında akalan yerler içinse bin lira bedel alınarak emanet hesapta bekletilecek. Satışlar, başvuru süresinin bitti tarihten sonra en geç altı ay içerisinde sonuçlanacak, tapu işlemleri başlatılacak.

 

İşlemler Nasıl Yapılıyor?

 

Satış bedeli peşin olabileceği gibi taksitlendirme kolaylığı da sunulacak. Bedelin hepsinin ödenmesi durumunda yüzde yirmi, yarısının ödenmesi durumunda ise yüzde on indirim sağlanacak. Satış bedellerine itirazın kabul olmadığı gibi dava açılması da mümkün değil. Peşin alınmadan satışı gerçekleşmesi durumunda bedelin yüzde onluk kısmı en geç üç ay içerisinde kalanı en fazla üç yıllık sürede eşit altı takside bölünecek.

 

Belediye sınırları dışında bu taksitlendirme dört yıl olarak sekiz eşit taksit miktarı hesaplandı. Ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen hak sahiplerine, ödemiş oldukları tutar faizsiz olarak iade edilecek. Taksitlerden en az ikisini ödeme durumu yükümlüğü ihlal durumuna sebep sayılmayacak.

 

Güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına bakılarak 2b arazisi kullananlar tespit edilecek, başvurmaları ve satış bedellerini karşılamaları durumunda tapu işlemleri sonrasında hak sahibi olacaklar. Bütün hak sahiplerine başvurmaları durumunda en geç altı ay içerisinde tapu işlemleri ardından tapuları teslim edilecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.