• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Nisan 2019 13:45

Aile Arasında Tapu Devri!

Aile Arasında Tapu Devri!

Aile Arasında Tapu Devri; Aile içerisinde miras vs gibi durumlarda elde olan arsa tapusu veya konut tapusu üzerinden devredilmesi ya da hibe edilmesi gerekebilir. Bu işlemleri yaparken, diğer tapu işlemlerinde olduğu gibi hukuki yönden yapılması gereken başvuru ve tapu beyannamesi gerekebilir. Aile içi tapu devri işlemlerini de, diğer tapu işlemlerinde olduğu gibi Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinden yapmak gerekiyor.

 

Aile Arasında Tapu Devri; Bu işlemler için gerekli olan belgelerden bahsetmeden önce, bu tür tapu devir işlemlerinde, devreden tarafın bazı hakları saklı tutmak ya da alıcının bazı haklarını kısıtlamak gibi durumlarının olduğunu belirtmek oldukça önemlidir. Özellikle aile içi tapu devri işlemlerinde devreden tarafın diğer akrabalarının ya da varislerinin de başta satış kısıtlaması vardır. Bazı haklarının bulunduğunu ve bu hakların devredilemez olduğunu söylemek gerekmekte.

 

Tapu senedi, bu tip işlemler için gerekli olan en önemli belge. Bunun dışında, her iki tarafın nüfus cüzdanları, her iki tarafın son dönemde çekilmiş fotoğrafları, her iki tarafında vekâlet verdiği temsilciler ve taşınmazın gerçek değerini gösteren belge de diğer gerekli belgeler arasında.

Bu belgelerin tesliminden sonra, evin gerçek değerinin binde 68i oranında harcın yatırılması ve döner sermaye parası ile işlem tamamlanmaktadır. Aile Arasında Tapu Devri için gerekli aşamaları kısaca bahsetmiş olduk. Diğer yazılarımızı da takip edebilirsiniz.  Emlak haberlerimizi, emlak kütüphanesi kategorisi altında bulabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.