• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 15:17

Akıllı İklimlendirme İle Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı İklimlendirme İle Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı eve akıllı iklimlendirme çözümleri artıyor. Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, enerji tasarrufu yapan cihazlar her geçen gün artış göstermekte. Enerji verimliliğinin ötesinde, Android ve İOS uygulamaları ile klimalar akıllanıyor. Tüketicinin bilinçlenmesi sonucunda, yeşil binalar, çevreye duyarlı cihazlar ile tamamlanıyor. Peki Akıllı İklimlendirme İle Akıllı Ev Kontrolü nasıl olmaktadır.

 

Akıllı İklimlendirme İle Akıllı Ev Kontrolü

 

Türkiye’de kentsel dönüşümün ve markalı konut projelerinin hızla gelişmesi sürecinde, akıllı ev tercih ediliyor. Buna paralel olarak, tüketici davranışları şekilleniyor. Türkiye’de mobil telefon satışının çok hızlı bir şekilde artış göstermesi, mobil uygulamalara olan ihtiyacın artması, pazarı şekillendirmeye başlıyor. Temmuz – Ağustos aylarında iklimsel değişiklikler sonucunda artan sıcaklıklar, satışları arttırıyor.

 

 

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, akıllı iklimlendirme çözümlerinin sektörde değişim yarattığını ifade etti. Tüketici eğilimleri ve iklimlendirme sektöründeki mevzuat değişikliklerinin, önemli bir artış sağladığının altını çiziyor. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Türkiye’de eskiden bu yana mevsime göre hareket eden bir iklimlendirme sektörü vardı. Yazın insanlar serinlemek, kışın da ısınmak ve sıcak su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere yönelirlerdi” dedi.

 

Türkiye’de, mobil telefon ve tablet kullanımının hızla artması, yeni ihtiyaçları ortaya çıkartıyor. Bunun sonucunda alışkanlıklar değişiklik gösteriyor. Odanızın nemini dengeleyen, haftalık programlama yapabildiğiniz, cep telefonu ve tablet üzerinden kontrol edilebilen cihazlar tercih sebebi. Yoğuşmalı kombiler ile ısınma ve doğal gaz tüketiminde tasarruf ve kontrol sağlanırken, klimalarda da tercihler değişiyor.

 

TÜKETİCİ FATURA HESABI YAPIYOR

 

Türkiye’de akıllı bina artışı, tüketicilerin dönemsel değerlendirme yaparak,  ucuz klima alma alışkanlığı göstermesini değiştiriyor. Teknolojinin imkanlarından faydalanmanın yanında, tüketiciler uzun dönemli olarak, ödeyecekleri faturanın hesabını yapıyorlar. Klima satış fiyatı alınabilirliği belirlemiyor, artık alınabilirliği ürünün yaratacağı fatura tasarrufu ile daha pahalı olan üründen performans sağlayarak, elektrik tüketiminin ileriye dönük olarak azaltılmaya çalışıldığı anlaşılıyor.

 

TÜKETİCİ İNVERTER KLİMA TERCİH EDİYOR

 

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Tüketici bilincinin artışının Temmuz ve Ağustos aylarında klima talebinde yüzde 20 oranında artış sağladığını,  inverter klima tüketiminin yüz 30 civarına ulaştığını  söylüyor ve ekliyor. “Demek ki tüketici enerji verimliliği yüksek ürünlere karşı duyarlı. Bizim gibi zaten Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre üretim yapan firmalar açısından çok sevindirici bir gelişme bu. Çünkü biz üst segment cihazlarda bulunması gereken özellikleri standart olarak tüm ürünlerimize uyguluyoruz. Geçen yıl yürürlüğe giren Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ne göre 2016 yılından itibaren Türkiye’de inverter olmayan klima üretilmeyecek. Hem mevzuat hem de bilinçli tüketici sayesinde inverter olmayan klimalar zaman içinde yok olacak.”

 

KLİMA EV DEKORASYONUNUN PARÇASI MI OLUYOR?

 

Peki, tüketiciler akıllı cihaz tercihi yaparken, tasarıma ne kadar önem veriyor? Eskiden, fiyat performans odaklı bir anlayış varken, günümüzde fiyat, performans ve tasarruf odaklı ürünlerin tercih edildiği açık. Enerji verimliliği ve mobil cihazlar ile evdeki cihazların ofisten takibi ve kısa veya uzun süreli tatillerde, hatta akşam eve giderken, cihazı uzaktan kontrol etmek, ev güvenliğini sağlamak alışkanlık haline gelmekte. Bu noktada  Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder durumu şöyle özetliyor: “Fiyatı ile lüks gibi görünen pek çok cihaz, kullanıcısının ihtiyaçlarına yanıt verdiği için tercih ediliyor. Bir de Türkiye’de yeni yeni gözlemlediğimiz bir konu var; kullanıcı artık tasarımı da çok önemsiyor. Bizler tasarım ile mühendisliği birleştiren modellerimizle, kullanıldığı alana şıklık katan, hatta beyazın yanı sıra gri ve siyah cihazlarla bu beklentiyi karşılıyoruz.”

 

Akıllı Klimaların Özellikleri

 

 • Wi-Fi: Online controller özelliği sayesinde Wi-Fi ile internet ağınıza bağlanabilmesi.
 • Online kontrol: iOS ya da Android’den indirilen uygulamalar ile akıllı telefon ve tabletten kontrol edilebilme özelliği.
 • Özel filtreler: Havayı dış ve iç ünite olmak üzere iki aşamada temizleyen, egzoz gazı, sigara dumanı, yemek kokuları gibi istenmeyen kokuları gideren özel filtreler.
 • Hava temizleme: Havada bulunan kaba partiküllerin yanı sıra toz, polen, kötü koku, mikroskobik parçalar gibi partikülleri temizleyen anti-alerjen özellikler. Şoklama özelliği ile küf oluşumunu engelleyen cihazlar.
 • Nem dengesi: Su haznesi olmadan çalışan ve nemlendirilen havanın eşit şekilde dağılmasını sağlayan, hem nemlendirme hem de nem özelliğine sahip cihazlar.
 • Akıllı göz: Mekanda bulunan insanları algılayarak oda boşaldığında otomatik olarak enerji tasarruflu moda geçiş yapan, cihazın tasarruf özelliğini artıran sensörler.
 • Akıllı kanatlar: Aşağı yukarı otomatik hareket ederek havayı homojen dağıtan kanatların yanı sıra ortamdaki kişilerin üzerine üflememek için yön değiştiren kanatlar.
 • Haftalık programlama: Günün istenen saatlerinde, istenen fonksiyonda çalışacak ve kapanacak ayarların yanı sıra haftalık program özelliğine sahip kumandalar.
 • Sessizlik: 19 desibele kadar inerek yaprak hışırtısı kadar sessiz çalışan iç üniteler. Ultra sessiz ortamda istenilen sıcaklığı koruyan uyku modu özellikleri.
 • Yüksek verimlilik: Üstün performans ile artan verimlilik değerleri.
 • Çevre dostu: Düşük enerji tüketimi ve karbon emisyonu sağlayan gazlar ve akıllı klimalar.
 • Tasarım: Ultra ince cihazlar, yumuşak kıvrımlar, beyazın yanı sıra gri, kumlanmış alüminyum ve siyah renkli cihazlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.