• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:04

Alçı Yapı Malzemesi Hakkında

Alçı Yapı Malzemesi Hakkında

Daha steril ve sağlıklı olması nedeniyle inşaat bitimlerinde iç dekorasyon özelliği ile dikkati çeker alçı. Aynı zamanda fabrikasyon olması nedeniyle de estetik ve dekor zenginliği açısından tercihlerin başında gelmektedir. Peki Alçı Yapı Malzemesi Hakkında neler biliyoruz?

 

Alçı Yapı Malzemesi Hakkında

 

Alçı, inşaat alanlarında kullanım ve faydası olarak içerinde bulunan su katkısı nedeniyle yangın gibi durumlarda koruma özelliğini ön plana çıkaran bir nitelik taşımaktadır. Alçı, ısı ile buluşması ile birlikte içeriğinde bulunan suyu dışarı atma özelliği olan bir yapı sergilemektedir. Dolayısıyla yangın gibi durumlarda kısmı koruma sağlamaktadır.

 

Alçı Malzemesinin Kullanım Alanları ve Özellikleri

 

Özelliği gereği hafif bir nitelik taşıyan alçı ile düzenleme yapıldıktan sonra yapı taşıyıcılara yük bindirmemiş olacak, binanın sağlamlığına pozitif bir etki katılımını sağlayacaktır. Alçı, hafifliği nedeniyle önemli bir avantaj sunmaktadır.

 

Sıcaklığın korunması ve serinliği sağlaması ile iki farklı özelliği bir arada tutan alçı, gözenekleri vasıtasıyla bu işlemi gerçekleştirmekte, ısıyı tutma kapasitesi ile ekonomik bir alternatifte sunmakta, tasarruf tedbiri olarak görülmektedir.

 

Alçının bir diğer önemli özelliği ise, betona oranla daha çok rutubeti emebilmektedir. Yapının çürümesine engel olarak yaşam kalitesi ve bina ömrü açısından da etkin bir konum sergilemektedir.

 

Kullanım alanı olarak sıva harcı özelliği de bulunan alçı, beton harca göre daha ekonomik tasarruf sergilerken, zamandan da kazanım için ideal bir yapı malzemesidir. Özellikleri arasında çabuk kuruyan bir çeşidi de bulunan alçı, çalışmalarda tercih olarak sık başvurulan bir yapı malzemesidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.