• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mart 2019 14:41

Apartman Giderleri Kiracı mı Yoksa Ev Sahibi mi Öder?

Apartman Giderleri Kiracı mı Yoksa Ev Sahibi mi Öder?

Ev sahipleri için kiracı ile sürekli çeşitli sorunlar olabilmektedir. Bu sorunlar bazen yasal prosedürler ile çözüm yoluna gidebilmektedir. Ev sahibi ve kiracı için çeşitli sorunlara çözüm bulunması gerekmektedir. Bu nedenle her iki tarafın özverili olması sorunların çözümü açısından son derece önemlidir. Bu sorunlardan bir tanesi olarak ise apartman içerisinde masraf çıkaran sorunların ödemesini hangi tarafın yapacağı ile ilgilidir. Bu konuda ise anlaşmazlığın çözülmesi ise olabildiğince basittir. Apartman giderleri konusunda en büyük anlaşmazlıkların yaşandığı durumlardan biridir. Ev sahiplerinin hakları ve kiracı hakları bulunmaktadır. Bu haklar doğrultusunda daha güzel ilişkiler oluşması sağlanabilmektedir.

 

Her şeyde önce apartman giderleri hususunda hangi tarafın mesul olacağına kira sözleşmesinde yer verilebilmektedir. Sözleşmede anlaşılan şartlara göre de mesuliyeti kabul eden taraf işlemleri yükümlenmektedir. Şayet sözleşmede apartman giderleri ile alakalı bir detaya yer verilmediyse konu ile alakalı olarak tarafların sözlü anlaşmaları da kabul edilebilmektedir. Ancak ilerleyen aşamalarda bir sorun yaşandığı takdirde sözlü anlaşmanın unutulabileceğini de bilmeniz gerekmektedir. Yani her açıdan apartman giderleri konusunun kira sözleşmesinde yer alması lazım gelmektedir.

 

Bunlara bağlı olarak da kiraladığınız ya da kiraya verdiğiniz evde anlaşmayı mutlaka sağlayabilirsiniz. Apartman giderleri için önceden anlaşmak daha mantıklı bir çözüm yolunu açmış olur. Önceden kira sözleşmesi ile en uygun şekilde açık ve net bir şekilde belirtilmesi sizlerin daha sonrasında oluşabilecek sorunların önüne geçmiş olacaktır. Hem de yasal olarak sizlerin daha emniyette olmanızı sağlayacaktır. Kiracı da bu şartları bilerek sizlerle anlaşmazlıklara neden olabilecek durumları bilmesini sağlamış olur.

 

Apartman giderleri gibi anlaşmazlıkların önüne geçmek mümkün

 

Günümüz de daha çok çeşitli şekiller de kiracı ve ev sahibi arasında sorunlar oluşmaktadır. Bunların en önemli olanlarından biri de apartman giderleri olarak istatistik olarak da mahkemelerde davalar sürmektedir. Kiracı evden ayrıldığı halde bu davalar hala devam etmektedir. Sadece maddi olarak değilde manevi olarak da iki tarafında yıpranmasına neden olmaktadır. Bu tür yıpranmalar yıllarca süren davalar sizleri oldukça yıpratacaktır. Bu yüzden en önemli önceliğiniz elinizde bulunan kiralama işlemlerinde yaptığınız kira sözleşmelerinizde her şeyi baştan belirtmektir. Bu sözleşmeler iki nüsha şeklinde bulunmalı hem ev sahibi hem de evi kiralayan kişilerde bulunmalıdır. Bu iki tarafında haklarını  güvence altına almış olacaktır.

 

Yazımızda ev sahibi ve kiracılar arasında oluşabilecek sorunlardan, apartman giderleri gibi konulardan bahsetmek istedik. Diğer sorun ve sıkıntıları incelediğimiz haberlerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle kira kontratı yaparken dikkat etmesi gerekenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.