• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 13:57

Apartman Sakinlerinin Hakları

Apartman Sakinlerinin Hakları

Apartman sakinlerinin, apartmanın bağımsız bölümleri ve apartman içerisinde bazı temel hakları bulunmaktadır. Yasa kapsamında apartman sakinlerinin hakları aşağıda açıklanmıştır.

 

Bağımsız bölüm üzerinde apartman sakinleri Medeni Kanunun sahiplere tanıdığı tüm haklara sahiptirler.  Kat sahipleri, apartmanın bütün ortak yerlerine, arsa pay oranında ortak mülkiyet hükümleri çerçevesinde malik olurlar. Ortak yerlerde kullanım hakkına sahip olan kat malikleri, garaj, çamaşırhane, teras gibi yerler aksine hüküm olmadığı sürece arsa payları oranında ortaklık gerektirir.

 

Apartmanlarda Yasak Olan Meslekler

 

Kat mülkiyeti kapsamında apartmanlarda bazı mesleklerin icra edilmesine izin verilmez. Bunun dışında apartmanlarda boyahane, dükkân, galeri, çarşı, basım evi, hastane, klinik, dispanser gibi yerler açılamamaktadır.

 

Ana gayrimenkulün kütükte mesken, iş yeri ya da ticarete yeri olarak bağımsız bölümlerinde hastane, dispanser, klinik gibi müesseseler kurulamaz, buna dair sözleşmeler hükümsüz bulunmaktadır. Klinik ve dispanser niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışında tutulmaktadır.

 

Bunun dışında ana gayrimenkulde mesken olarak gösterilmiş olan bağımsız bir bölümde sinema, tiyatro, fırın, lokanta, gazino, bar, imalathane gibi yerler ancak apartman sakinlerinin hakları çerçevesinde kat malikleri kurulunun oy birliği ile karara bağlanır.

 

Meskenlerde avukatlık ve hukuk büroları yeni bir düzenleme yapılana kadar faaliyetlerine devam edebilirler. Aynı hüküm serbest muhasebeciler içinde geçerli olmaktadır.

 

Meskenlerde gerçekleşecek kat sahipleri tarafından onaylanmış meslek gruplarına dair mesken kullanımı, apartman yöneticisi ya da kat maliklerinin isteği doğrultusunda bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sayfalarına şerh edilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.