• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Nisan 2019 17:12

Arama Motorları Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama Motorları Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama Motorları Optimizasyonu (SEO) 

Arama motorları optimizasyonu kullanıcıların sıklıkla kullandığı arama motorlarında ilgili kurumun hizmet ve ürün gamı içerisindedir. Ürünlerin, anahtar kelimelerde en üst sıralarda yeralmak için web siteleri ve web sayfalarının temalarının ve içeriklerinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür.

 

Arama Motorları Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

 

Arama sonuç sayfalarında (SERPS) üst sıralarda yer alınması için öncelikle gerekli analizlerin yapılması esastır. Bu konuda ekibimiz öncelikle ilgili müşterinin bulunduğu piyasayı inceler. İhtiyaçları belirler ve de rakip analizlerinin oluşturulmasını takiben hazırladığı rapor ve önerileri müşteriye sunar.

 

Mutabık kalınan konular üzerinde yapılan önerilerin büyük çoğu sayfaların görsel yapısında herhangi bir değişiklik gerektirmeyen çalışmalardır ve web sitesinin kodlarında çeşitli değişiklikler gerektirir. İlgili markanın bu anlamda bizim teknik düzeltme taleplerimizi yerine getirecek donanımda çalışanlara  sahip olması bir avantajdır. Zira çoğunlukla marka web sitelerini webshop olarak ifade ettiğimiz interaktif ajanslar ürettikleri için kodlara müdahale yetkisi kendilerindedir.

 

Arama Motorları Optimizasyonunda Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

 

Arama motorlarının hile olarak kabul ettiği gizli, okunmayan yazılardan, fazlaca keyword ve metatext kullanımından kaçınılmalı. BMW ve Bookingturkey gibi bu tür yollara başvuran markalar gibi sonra mağdur olmamak için, mutlak suretle profesyonellerle çalışılması gereklidir. Özellikle Google sürekli olarak listeleme algoritmalarini yenileyip düzenli bir şekilde sistemi kontrol eden bir mekanizmaya sahip olduğu için anlık ve geçici çözümlerden ziyade bu algoritmalara bağlı kalınarak kalıcı bir yapı hazırlamak biz profesyonellerin temel görevidir.

 

Arama Motorları Optimizasyonunun Yararları Nelerdir?

 

Öncelikle hedef kitleye direk ulaşmanın günümüzdeki en kolay yolu , hedef kitlenin arayış içerisinde olduğu bir periodda karşısına markayı çıkarabileceğiniz , arama motorlarında yer almaktır. Bunun ise bir kaç metodu bulunmaktadır.

 

  1. Arama motorlarında marka tarafından tanımlanmış anahtar kelime aramalarına reklam vermek
  2. Arama motorlarında marka tarafından tanımlanmış anahtar kelimelerde arama sonucu olarak üst sıralarda çıkmak. (Arama motoru optimizasyonu – SEO)

 

Bu noktada reklam, belirli bir period içerisinde yayınlanıp, kampanya bitiminde sona ereceğinden, arama motoru optimizasyonu ise bir kere yapılacak olan bir uyarlama sonucunda reklam maliyeti olmaksızın uzun süreli bir tanıtım kaynağını ifade ettiğinden, matematiğini yapmak ve hangisinin hangi marka için daha faydalı olduğunu belirlemek marka yöneticilerinin taktirin de bir konudur.

 

Bu konu hakkında global anlamda ciddi yatırımlar yapıldığını da biliyor ve gözlemliyoruz. Örnek vermek gerekirse Amerika’daki SEO yatırımı 2005 senesinde 2 milyar $ seviyelerinde seyretmiştir.

 

Arama Motorları Optimizasyonunu Yaptırmak İçin Seçilecek Firmada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu profesyonellik gerektiren ve sıklıkla güncellenen arama motoru algoritmaları nedeniyle takip gerektiren bir operasyondur. Bu nedenle bu servisi ek iş olarak vereceğini iddia eden tasarım firmaları ve ajanslar yerine asıl işi optimizasyon olan firmalarla çalışılması en iyi sonuçları elde etmek için gereklidir.

 

Örnek vermek gerekirse kurumumuz bünyesinde sadece Google ve arama motorları ile ilgili işleri yürütme konusunda gerekli ehliyete sahip 2 adet Google Lisanslı yetkili bulunmaktadır. Türkiye’de bu lisansa sahip toplam kişi adedi ise duyumlarımıza göre sadece 11.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.