• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Mayıs 2019 13:24

ARMAN KIRIM – Akıllı mor inek ve İnnovasyon

ARMAN KIRIM – Akıllı mor inek ve İnnovasyon

Yazar, düşünür ve iş adamı kimliklerini taşıyan Arman Kırım kimdir?

 1955 yılında Söke’de doğdum.  Sırasıyla Bornova Anadolu Lisesi, ODTÜ İşletme Bölümü (BSc Hon.), Leeds University (MA) ve University of East Anglia’da (PhD) okudum.  İngiltere’de Warwick University, ODTÜ İşletme Bölümü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştım.  1991 yılında Fed Training adlı Türkiye’nin ilk Bankacılık ve Yönetim Eğitimi  şirketini kurdum.  Başarılı oldum.  Artık daha çok araştırma yapmak, kitap yazmak ve konferans vermekle uğraşıyorum.

 

Mor İnek ve Akıllı Mor İnek kavramlarını açıklayabilir misiniz? 

Mor İnek kavramı ABD’li yazar Seth Godin tarafından ilk kez business alanında kullanılmış olan bir kavram.  Ben, Godin’in 2003 yılında yazmış olduğu Mor İnek (Purple Cow) isimli kitabını okuduktan sonra, burada söylenenin doğru bir şey olduğu ama ne yazık ki bu yazarın nasıl Mor İnek olunacağı hakkında tek bir şey söylemediği iddiası ile, “farklılaşma kitabı slogan atarak yazılmaz, yol göstererek yazılır” deyip Mor İneğin Akıllısı kitabını yazdım.  “Akıllı” olmak, farklılaşmanın sürekli olarak nasıl yapılabileceğini bilmeyi ifade ediyordu.  Zaten bize lazım olan da buydu.  Bunları anlattığım için kitabım çok sattı.  Resmi baskı 40.000, ama korsan basımlarla birlikte toplam satış rakamının 100.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.  Bu da Türkiye tarihinde sanırım en fazla satan Türk iş kitabı.

Bu başarının arkasında elbette kitabın içeriği kadar, bizim başlatmış olduğumuz “kulaktan kulağa”pazarlama kasırgası ile yürütmüş olduğumuz ciddi pazarlama kampanyası vardı.  Mor İnek kavramının topluma bu kadar yaygın yerleşmesinin sebebi, benim kitabımın içeriği kadar, bu başarıyla yürüttüğümüz ciddi pazarlama kampanyasıdır. Hiçbir şey kendi kendine bu seviyede bir başarıya ulaşamaz.  Pazarlama, pazarlama kitaplarının pazarlamasında bile çok önemlidir!

 

Akıllı Mor İnek olmak için neler yapmak gerekiyor?

 

Bu konunun ayrıntıları Mor İnek ismini taşıyan her iki kitabımda da mevcut.

 

1998 yılında yayımlanan Yeni Dünyada Strateji ve Yönetim isimli kitabınızda “Strateji, fark yaratmaktır.” diyorsunuz. Bu zamana kadar  yaptığınız çalışmalar ışığında ülkemizdeki firmaların farklılaşmayı artık bir strateji olarak gördüklerini söyleyebilir miyiz?

 

Hayır, söyleyemeyiz.  Daha henüz “şirket başarısının hükümetlerin makro politikalarına bağlı olduğu” düşüncesi hakim ülkemizde.

 

Farklılaşma kavramından sonra farklılaşmaya imkan sağlayacak olan İnnovasyon kavramına odaklanmaya başladınız. Peki nedir İnnovasyon?

 

Benim tanımıma göre innovasyon, “para kazandıran yenilikçilik”tir.  Bu konuyu birkaç kitabımda detaylı olarak açıklamış olmama rağmen hala bazı kişilerin bunu sadece bir YENİ ÜRÜN geliştirmek olarak algılamasını da bir türlü anlayamıyorum.  Anlayacağınız, ülkemiz için çok önemli olan kavramları anlatmakta bayağı zorlanıyoruz.

 

İnnovasyon kavramının bir şirkette hayat bulması için gerekli olan unsurlar nelerdir? 

 

Her şeyden önce orada bir İNNOVASYON KÜLTÜRÜ yerleşmiş olması gerekir.  Bunu sağlamak ise Genel Müdürün görevi.

 

Son kitabınızda ortaya attığınız Alt Pazar İnnovasyonu kavramı için neler söyleyebilirsiniz?

 

Türk şirketleri için yepyeni ve çok fazla fırsat içeren farklı bir bakış açısı olduğunu söyleyebilirim.  Zaten bu model de, farklılaşma konusunda yıllardır söylediklerimi doğrulayan bir yaklaşım.  Herkesin baktığı yere bakarsanız fazla aydınlık göremezsiniz.

 

Araştırmacılar Derneği koordinasyonunda yapılan “Yeni Tanımları ile Türkiye’de SES Grupları” araştırmasındaki dağılıma baktığımızda AB grubunun %10.2, C grubunun %60,5 ve DE grubunun %39,3 olduğu görülmekte. Ülkemizde ki bu dağılımın Alt Pazar İnnovasyonu için uygun ortam yarattığını söyleyebilir miyiz?

 

Siz bu ülkede yaşayan nüfusun %18.9’unun günde 2 dolar sınırında yaşadığını biliyor musunuz?

 

Farklılaşma, İnnovasyon ve Alt İnnovasyon kavramları ile pazarlama arasındaki köprüyü nasıl kurmak  gerekiyor?

 

Pazarlama, bizim ülkemizde yaygın anlaşıldığı şekliyle sadece pazarlama iletişimi ile ilgili bir şey değildir.  Pazarlama her şeyden önce bir stratejidir.  Kimin için neyi üretelim, nasıl üretelim, nerede ve kaça satalım ve bunun tanıtımını nasıl yapalım sorularının tümüne yanıt gerektiren bir disiplindir.  Bu anlamda baktığınızda, pazarlamanın benim söylediğim kavramlarla köprüsünü kurması daha doğru olur.

 

Ülkemizde CRM konusundaki ilk kitaplardan birinin yazarı olarak, firmaların CRM’e bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Doğrusunu isterseniz benim kendi görüşlerim de CRM’den uzağa doğru değişiyor.  Bunun temel sebeplerinden birisi bunun uygulanmasının ne kadar zor olduğunu yaşamış olmam.  Ayrıca da artık teorik olarak bazı sıkıntılarım var bu kavramla.

 

Süreç ve süreç yönetimi  sizin önem verdiğiniz kavramlar. Bu kapsamda Six Sigma (Altı Sigma) kavramı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Çok ama çok önemli konular.  Ancak Altı Sigma konusunun üzerinde fazla durmak ne yazık ki şirketleri atalete itebilir ve esneklik yapılarının kaybolmasına yol açabilir.  Business konusuna nasıl baktığınıza bağlı olarak Altı Sigma bazen gerekli, bazen ise gereksiz olabilir.  Ama süreç iyileştirme her zaman önemli ve gereklidir.

 

Genel anlamda karlılık ile istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme sizin odaklandığınız kavramlar.  Türkiye şartlarına baktığımızda bunu yakalamak isteyen firmalara önerileriniz nelerdir?

 

Tekrar olacak ama, aslında benim kitaplarım sadece ve sadece firmalara bunların yollarını anlatmayı hedefleyen çalışmalar.  Kitaplarımı öneririm.

 

Kitaplarınızla yaymaya çalıştığınız Farklılaşma, İnnovasyon, ve Alt İnnovasyon kavramlarını daha da yaygınlaştırmak için planladığınız etkinlikler var mı?

Var.  Daha sırada olan bir dizi kitap var.  Ayrıca TİM Akademi ile birlikte toplam 12 vilayeti kapsayacak olan konferanslarım var. Bunların altı tanesi tamamlandı.  17 Ekim 2006 tarihinde Lütfi Kırdar’da “İnnovasyon Konferansı düzenliyoruz.  Bu konferansta innovasyon konusunda çok ünlü bir firma olan IDEO’nun genel müdürü Tom Kelley de konuşmacı.

Son olarak Arman Kırım’ı farklılaştıran ve başarıya götüren unsurlar  nelerdir?

 

Çalışmak, sorgulamak, araştırmak ve daha fazla çalışmak.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.