• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:30

Arsa Satışında Şufa Hakkı Nedir

Arsa Satışında Şufa Hakkı Nedir

Belki de yıllarca birikiminizi iyi değerlendirme olur düşüncesiyle arsaya yatırım için düşünüyor olabilirsiniz. Peki alımda bulunacağınız arsa bir gün elinizden alınırsa, o zaman ne yapılması gerektiğine dair bir fikir nasıl üreteceksiniz? Beğenimde bulunduğunuz ve satın aldığınızı varsaydığımız hisseli bir arsa Şuf’a kullanım hakkı nedeni ile hisse sahiplerinden birine geri verilebilir. Bu önemli bir ayrıntı olarak karşımızda durmaktadır. Peki Arsa Satışında Şufa Hakkı Nedir?

 

Arsa Satışında Şufa Hakkı

 

Satın almış olduğunuz arsa birden fazla hissedarı kapsıyorsa ve aynı zamanda siz düşük harç bedeli ödeyebilmek için satış işlemi sırasında gerçek bedel yerine belediye tarafından belirlenmiş rayiç bedel üzerinden harç yatırmış iseniz; Şuf’a hakkını elinde bulunduran hissedarlardan biri rayiç bedel üzerinden geri alma hakkına sahip olmaktadır.

 

Arsanızı Gerçek Değer Üzerinden Satın Alın

 

Olayı bir örnekle açıklamak gerekirse, arsanın gerçek bedeli yüz bin lira ve rayiç bedeli ise elli bin lira olarak açıklanmış, siz de rayiç bedel üzerinden harç yatırmış iseniz; Şuf’a hakkını kullanan hissedarlardan her hangi biri elli bin lira değer üzerinden geri alma hakkına sahip olmaktadır. Şuf’a hakkı için yasal süre iki yıl olmaktadır. Buna karşılık siz satın almış olduğunuz hisseli arsayı hissedarlara noter kanalı ile bildirmiş iseniz, hissedarların dava açma hakkı üç ile sınırlıdır. Satış işleminin gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıllık süre sonunda Şuf’a hakkı düşmektedir.

 

Şuf’a hakkından etkilenmemek için yapılacak tek işlem arsa bedelini rayiç bedel üzerinden değil, gerçek bedel üzerinden bildirip, harç ödemelerini gerçek bedele göre yapmaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.