• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 14:43

Arsa Vergisi Oranları Nedir

Arsa Vergisi Oranları Nedir

Taşınmazlar arasında arsa sahibi olanların arsa üzerinden ödemek durumunda oldukları Arsa Vergisi vardır. Diğer adıyla Emlak Vergisi, arsanın sınırları içerisinde bulunan belediye kuruluşuna beyan üzerinden verilmektedir. Arsa Vergisi, diğer taşınmazlar olan konut, bina, araziler gibi yılda iki taksit olarak ödenmektedir. Peki Arsa Vergisi Oranları nasıldır?

 

İlgili belediye kuruluşuna Mayıs ve Kasım aylarının son günü mesai saati bitimine kadar ödenmesi gereken Arsa Vergisi, arsa sahibi tarafından ödenir. Arsa Vergisi istenildiği takdirde Mayıs ayı içerisinde tamamı da ödenebilmektedir. Arsa Vergisinin zamanında ödememesi durumunda gecikme faizi uygulanmaktadır.

Arsa Vergisi İstisna Oranı

 

İstisna tutarının yüzde 7,80 olduğu Emlak Vergisinde, Arsa vergi oranları ise, belediye sınırları içerisinde binde üç, büyük şehir belediyesi sınırları ve mücavir alan kapsamında ise binde alt olmaktadır.

 

Hesaplama olarak bina vergisinden çok daha kolay olan Arsa Vergisi için takdir komisyonlarının belirlediği değer üzerinden arsalarda binde üç uygulanan oran, büyük şehir belediyesine bağlı olunan bölgelerde yüzde yüz zamlı yani iki katı olarak uygulanmaktadır.

 

Arsa vergisi, ilgili yasa çerçevesinde belediye kuruluşları tarafından tahsil edilmekte, emlak konusunda vergilendirme işlemleri belediye ilgili birimleri tarafından takip edilmektedir.  Emlak vergisi, emlak satışlarında önünüzde bir pürüz olarak çıkmaması için zamanında ödemek, vergi faizinden kurtulmak anlamına da gelmektedir.

 

Emlak vergisini toplamakla mükellef olan belediye kuruluşları, hizmetlerinin devamlılığı için yasaca kaynak aktarımı olarak vergiyi toplama görevini üstlenmiş bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.