• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mart 2019 14:56

Asri mezarlık nedir? Kimler Asri Mezarlığına Gömülür

Asri mezarlık nedir? Kimler Asri Mezarlığına Gömülür

Asri mezarlık nedir? İnsanlar çeşitli şekillerde öldüklerinde dini farklılıklara göre ya gömülür ya yakılır. Yakıldıktan sonra tozları saklanır yada vasiyete göre nehre, vadiye bir yerlere dökülür. Ama İslam dinine göre ise gömülmesi uygundur. Hristiyanlık ve ya yahudiliğinde gömülerek defin etme inançları bulunmaktadır. Bu gömülerek defin etmek bir çok din ve inanışta vardır aslında.

 

Genel olarak ise vefat durumunda kişinin bedeni gömülerek belirli bir yere sahip olması ve isteyenler tarafından ziyaret edilebilmeleri kolaylaştırılmaktadır. Farklı dinlere mensup olan kişilerin farklı mezarlıklara gömülebilecekleri gibi asri mezarlık kategorisindeki çok dinlerin mensuplarının yer aldığı mezarlıklar da kullanılabilmektedir. Asri mezarlık, vefat edenin dinine bakılmaksızın her türlü insanın gömülebildiği ve hatta kimsesiz ve şehitlerin de yer aldığı garipler bölümüne sahip olmaları ile bilinirler.

 

Türkiye’de oluşturulan ilk asri mezarlık Ankara’da bulunan Cebeci Asri Mezarlığı olarak kayıtlara geçmektedir. Bundan sonra İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok yerinde benzer mezarlıklar hazırlanarak ülkede yaşayan insanların dini ne olursa olsun usulüne uygun şekilde defnedilmelerine olanak sağlanarak geride kalanların da ölenlerin de huzur bulmalarına yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Bu sayede dinlerin daha özgürce yaşanması amaçlanarak bu konuda çıkabilecek sorunların da önüne geçilmektedir.

 

Asri mezarlık neden gereklidir ?

 

Asri mezarlık gerekli bir ihtiyaçtır. Ülkemiz dini inanç olarak, ırk olarak  ve kültürel olarak çok daha karmaşık bir yapıdadır. Öncelikler geçmişimizde Osmanlı imparatorluğunu düşünürsek yüzlerce farklı millet, onlarca inanç ve kültürü hep bir arada yönetilmiştir. Bu yönetimin kolaylaşması ve yaşayan insanları aynı topraklar üzerinde huzur içinde yaşamaları tek bir şey ile sağlanmıştır. Bunun en önemli özelliği saygı olması, her dini inanca farklı kültürlere saygı duyulması ile sağlanmıştır. İşte şuan Türkiye Cumhuriyet i sadece Türklerden ve Müslümanlardan ibaret olmamıştır. Kürdü, Çerkezi, Ermenisi, Hristiyanı, Süryanisi, Alevisi, Sünnisi ile birlikte yaşamaktayız. Millet olarak tek olsak bile kendi içimizde farklı farklıyız. Güzel bir toplum olabilmek adına ortak bir payda da saygı ve sevgi içerisinde yaşamak en güzelidir. Bunu başardığımızda her şey daha da güzel olacaktır. Sonuç olarak asri mezarlık toplum olabilmek için gerekli ve şarttır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.