• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Nisan 2019 13:18

Atrium Nedir?

Atrium Nedir?

Atrium nedir? Atrium Türkçeye karşılık olarak antre anlamını taşımakta olan ve eski roma dönemlerinde avluyu ifade eden büyük alanlardaki boşluk olarak geçmektedir. Ortaçağ Avrupa mimarisinde de çok gördüğümüz ve günümüzde de yeni inşaatlarda mimari olarak da kendine yer vermeye başlamıştır.

 

Günümüz emlak ve konut sektöründe yine aynı şekilde, boş alanlar için kullanılan bir kelimedir. Bu terim ev için kullanılabildiği gibi aynı zamanda daha büyük yapılar için de kullanılabilmektedir.

 

Atrium nedir; Genel olarak mimaride kullanılan atrium teriminin kökeni roma mimarisine kadar dayanmaktadır. Uzun zaman önce yapılmış ve bu boşluğa sahip binaların, avluları genellikle törenlerin eğlencelerin yapıldığı yerler olarak bilinmektedir. Bu avluların bazı mimarilerde tavanının güneş ışığını alabilmesi için açık bırakıldığı gözlemlenmekle birlikte bazı mimarilere göre de cam ve benzeri maddeler ile tavanları kapatılmıştır. Günümüzde yapılan bu alanların tavanı ise cam gibi ışığı geçiren maddeler kullanılarak içeriye doğal ışığın girmesi sağlanır. Şuan ise inşaat sektöründe seramik kullanımı bu atriumlarda oldukça fazlalaşmaya başlamıştır.

 

Günümüzde bu mimariye daha çok büyük alışveriş merkezlerinde rastlanmakta olup, bu şekilde daha ferah bir görünüm elde edilmeye çalışılmaktadır. Aynı şekilde birçok otelin mimarisinde kullanılan atriumlar binayı daha gösterişli göstermekle birlikte otantik bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Atrium nedir? sorusunu cevaplaya çalıştık. Diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.