• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 12:47

Az Çalışarak Daha Verimli Olabilirsiniz

Az Çalışarak Daha Verimli Olabilirsiniz

“Çalışan demir, pas tutmaz.” Aynen öyle..
Az çalışın derken, tamamen işleri salın gitsin demiyoruz. Peki Az Çalışarak Daha Verimli Olabilir miyim? Nasıl daha verimli bir çalışma performansı yakalayabilirsiniz.

 

Az Çalışarak Daha Verimli Olabilirsiniz

İşinizden daha iyi sonuçlar almak mı istiyorsunuz? Bakın, OECD araştırmacılarının size bir teklifi var: Az çalışın, daha randımanlı olun. Ama, çok az değil! Ehemmiyetli olan optimum noktayı yakalamak.

Aslında çalışma saatleri ile verimlilik arasındaki ilişki uzun yıllardır ekonomistlerin alaka odağında. Bu konuda yapılmış yüzlerce tez var. Lakin daha yayınlanan bir yazı, OECD araştırmacıları gibi bu konuya yeni bir boyut katıyor. Stanford Üniversitesi’nden John Pencavel’in Birinci Dünya Savaşı süresince derlenen bir dizi veriye destek yaptığı araştırmanın enteresan neticeleri var.

 

Optimum nokta ne? 

 

Bakın Pencavel’in analizi daha uzun saatler çalışmanın kesinlikle toplam çıktıda artışa kapı aralamadığını ortaya koyuyor. Bunun yanında daha kısa çalışmanın da aynı neticeye sebep olmadığını söylüyor. Pencavel, araştırmasını cephane üretilen tesisler üzerinde yapmış. Yaptığı çalışmalarda üretkenliğin, optimum (ideal) çalışma müddetinin hafta başına 48 saat olduğunu ortaya koyuyor. Ancak çalışılan müddet 48 saati geçmeye başladığında çıktı düşmeye başlıyor. Aslında, bu vaziyeti gösteren bir grafik de var ancak yer darlığı sebebiyle sayfaya koyamadım. Meraklısı yazarın isimiyle internetten yapacağı kısa bir araştırma neticeninde bulacaktır.

 

Şirketler yeni yollar bulmalı 

 

Peki bu konuda şirketler ne yapıyor? Pencavel şunu söylüyor: Kar maksimizasyonunu amaçlayan şirketler günlük veyahut haftalık çalışma sürelerinin uzunluğu ile ilgili kayıtsız kalmayacaklar. Ancak patronlar artık çalışanların fazla süre çalışarak ele geçirdikleri üretkenliği artırmaları yerine üretkenliği optimaze faktörün başka yollarına bakmalılar.

 

Peki, ne yapmalı da daha az çalışarak daha verimli olmalı? Bu konuda fertlere, çalışanlara düşen günlük çalışma rutinlerini iyi yönetmek. Vakiti dilimlere ayırmak, tasarı yapmak.

 

Peki nasıl olacak bu ?

 

Gün içinde çalıştığınız saatler süresince vaktinizi en iyi nasıl değerlendirebilirsiniz? Nasıl olur bu? Şunları yapmak ehemmiyetli:

 

► Yapmanız şart olan önceliklerinizi belirleyin.

► Gereksiz teferruatlarla boğuşmayın.

► Tasarılı olun, gerekirse daimi not alın.

► Vaktinizi dilimlere ayırın.

► Gerçekleştiremeyeceğiniz büyük amaçlar koymayın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.