• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:20

Banka İpoteği Hakkında Açıklama

Banka İpoteği Hakkında Açıklama

Banka kredisi ile taşınmaz alımını gerçekleştirilmesinde satış ve ipotek işlemi birbiri ardına yapılmaktadır. Taşınmaz alım ve satımlarında vergi ve harç dışında bazı özel durumlar da söz konusudur. Bununla beraber banka kredisi ile gerçekleşen alımlarda bankanın da taraf olmasıyla hukuki boyut daha da genişler. Banka İpoteği Hakkında yazımıza devam edelim.

 

Banka İpoteği Hakkında

 

Satışın gerçekleşmesi için satış evrakları ile birlikte banka ipotek evrakları da tapuya götürülmekte ve aynı anda işlemler yapılmaktadır. İmza anında, alıcı, satıcı ve banka görevlisi aynı anda tapuda bulunurlar. Satıcı taşınmazına karşılık olarak bir kısım alıcıdan nakit, çek, senet olarak taşınmaz karşılığını alırken diğer kalan kısım için bankadan ipoteğin karşılığı olan miktarı da alır.

 

Satış ve ipotek işleminin yapılması durumunda, önceden ödemenin nasıl yapılacağı, taşınmazı satanın parasını nasıl alacağı konuşulmalı ve ayarlanmalıdır. Genelde satıcı parasını imzadan önce almak istemekte, banka görevlisi ise satış işleminin sonunda ödemeyi yapmak istemektedir. Bu konuda mutabık kalındıktan sonra satış işlemi gerçekleşecektir.

 

Satış ve Banka İpoteği İçin Gereken Belgeler

 

Taşınmaza ait tapu senedi

Satıcı ve alıcının fotoğraflı nüfus cüzdanları

Satıcıya ait bir adet, alıcıya ait iki adet son altı ay içinde çekilmiş fotoğraf

Kat mülkiyeti söz konusu ise DASK poliçesi

Satıcı veya alıcı yerine temsilci varsa temsilciler

Banka kuruluşu tarafından hazırlanan banka ipotek evrakları

Satıcının daha önce almış bir ipoteği varsa, satıcı kredi kullandığı bankadan yazılmış fek talebi, yetki belgesi ve imza sirküleri

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.