• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 11:57

Banka İpoteği ve Satış

Banka İpoteği ve Satış

Satış ve banka ipoteği işlemi evrakları ile birlikte ipotek evrakları tapuya götürülmektedir. İmza sırasında, alıcı ve satıcının dışında banka yetkilisi de tapuda hazır bulunur.  Bu noktada satıcı alıcıdan sattığı gayrimenkul karşılığı olarak, nakit, çek, banka transferi alır. Satıcı ödemeyi satış işleminden önce gerçekleşmesi yönünde fikirde bulunurken, banka temsilcisi satış işleminden sonra ödemenin yapılmasını isteyecektir. Gelin hep birlikte Banka İpoteği ve Satış hakkındaki ayrıntılar göz atalım.

 

Banka İpoteği ve Satış, Tapuda Satış İşleminde Önce Yapılması Gerekenler

 

İşin bir başka boyutu da; satıcının daha evvel kullandığı bir banka kredisi var ise yani satışını gerçekleştireceği gayrimenkulü bir kredi karşılığı almış ve bu gayrimenkulü o an satışını gerçekleştiriyorsa, bu noktada da taraflar iyice artmaktadır. Satıcının kredi kullandığı banka yetkilisi, alıcının kredi kullanacağı banka yetkilisi ile daha önceden konuşmuş olması ve sorun çıkmaması açısından bir takım işlemlerin önceden hazırlanmış olması gerekmektedir.

 

İpoteğin ne zaman kalkacağı açıklamalı bir şekilde yerine getirilirken, ödemenin tapuda satıcıya ve ilk banka ipoteği sahibi bankaya ne şekilde yapılacağı gibi soru ve sorunlar tapu anlaşmasından önce halledilmelidir.

 

Tapu işlemlerine başlamadan evvel, bütün detaylar aktarılmalı son dakika gelişmesinden taraflar birbirlerini haberdar etmelidir.

 

Banka İpoteği ve Satış başlıklı yazımız ile her kesimden vatandaşın ihtiyacı olan cevaplara yer vermeye çalıştık. Görüşlerinizi bizlere bildirerek katkıda bulunabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.