• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 12:58

Bankalardaki Mortgage Ödemesi

Bankalardaki Mortgage Ödemesi

Konut kredisi ile ev sahibi olma konusunda en çok tercih gören mortgage, düşük faiz, uzun vade ve düşük taksit miktarı ile konut sahibi olmak isteyenlere cazip avantajlar sunmaktadır. Bugün ülkemizde binlerce kişi mortage konut kredisi ile ev sahibi olmuştur. Konut sahibi olanlar arasında bankalardaki mortgage ödemesi ile karşılarına çıktıkları da gözlemlenmektedir.

Dosya Masrafları Bankalar Arasında Değişmekte

Mortgage konut kredisinin bankalar arasında farklılık göstermesi gayet normal bir durum olmaktadır. Bankalardaki mortgage ödemesi faiz oranlarını kendi kurumsal kararları ile uygulamaktadır. Bu uygulama neticesinde yalnızca faiz oranları ile diğer banka kuruluşlarından farklılık göstermemektedir. Aynı zamanda dosya masrafı adı altında değişik rakamlar ile kredi borçlusunun karşısına çıkmaktadır.

Bankalar, mortgage konut kredisi başvurusunda bulunanlardan faiz dışında, alım satım masrafları ve sigorta giderleri ana başlığında masraf ve kesinti yapmaktadır. Alım ve satım masrafları kapsamında, banka kredi kullandırma ücreti, ekspertiz ücreti, banka ve sigorta muameleleri vergisi, istihbarat ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı almaktadır.

Sigorta ve vergiler kapsamında ise, bireysel yaşam sigortası, konut sigortası ve DASK sigortası yer almaktadır. Vergi olarak taşınmaza ait ödemek zorunda kalınacak vergiler bulunmaktadır.

Bankalar, faiz oranlarında değişiklik gösterdikleri gibi, düşük faiz oranı diyerek tercih ettiğiniz bir bankanın dosya masrafları diğer bankalardan daha fazla miktar olarak karşınıza çıkabilmektedir. Mortgage konut kredisi ihtiyacınız gidermek istediğinizde yalnızca faiz oranın düşüklüğüne bakılmaması gerekmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.