• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Mart 2019 11:32

Belediyecilik Hizmetinin Tarihçesi Nedir?

Belediyecilik Hizmetinin Tarihçesi Nedir?

Türkiye için belediyecilik hizmetinin tarihçesi Tanzimat dönemi ile başlamıştır. Osmanlı zamanında büyük kısmını kadının üstlendiği işler zaman içerisinde daha küçük grupların yönetimlerinin vasıflı kişilere devredilmiştir. Bu yapı devam ederek yeni oluşumlara imza atılmıştır.

 

Belediyecilik Hizmetinin Tarihçesi

 

İlk günlerden itibaren batı model alınarak gelişimi devam eder belediyecilik hizmetleri. Günümüzde halen yenilik ve gelişmelerin takibi konusunda batı halklarını örnek almaktadır. 1970li yıllarda yaşanan mali krizler ve Yurt sorunları sebebi ile ilerlemeler yavaşlamıştır. Buna rağmen krizler sonlandığından itibaren hizmetler ve yenilenmelerin devam etmesine karar verilmiştir. Halen yürürlükte olan ve belediyecilik hizmetlerinin sınır ve sorumluluklarını belirleyen 5727 sayılı Belediye Kanunu 24 Aralık 2004 tarihinde kabul edilerek uygulanmaya başlanmıştır. Bu kanun çerçevesinde belediyelerin yapmaları ve yapmamaları gereken hususlar belirlenmiş ve alakalı konular ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

Önceleri daha ufak insan topluluklarından oluşan belediyeler şimdilerde milyonlarca insanlara ev sahipliği yapılan şehirlerde bulunmakta ve bu sebep ile bölgesel belediyecilik adı altında yönetimin kolaylaşması açısından yeni belediyeler kurulmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.