• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:24

Belediyeye Ait Yerler Üzerinde İnşaat

Belediyeye Ait Yerler Üzerinde İnşaat

Belediye kuruluşları imar planı çerçevesinde inşaat gerçekleştirebileceği veya her türlü belediye çalışması yapabileceği yer ve bu yerlerde gerçekleşecek çalışma standartları yönetmeliklere bağlı olarak belirlenmiştir. Peki Belediyeye Ait Yerler Üzerinde İnşaat nasıl olacaktır?

 

Belediyeye Ait Yerler Üzerinde İnşaat

 

Belediye kuruluşlarının, sorumluluğundaki kamu malı olarak terkinli yerler üzerinde, otobüs durağı, denetim noktaları gibi kamu hizmetlerinin görülebilmesi için gerekli geçici tesisler gibi belediye kuruluşunun tasarrufunda bulunan yerlerde inşaat faaliyeti yerine getirilebilir.  Fakat belediye kuruluşu, tarihi ve doğal dokuyu bozmayacaktır. Yaya ile taşıt trafiğini olumsuz yönde etkilemeyecek bir şekil içinde çalışmasını gerçekleştirmek durumundadır.

 

Belediye kuruluşu, yol ve yeşil alanları işgal etmeyecek, yaya kullanım alanlarına taşmayacak. Arka tarafta bulunan bina cephelerini kapatmayacak. Binaların girişini engellemeyecek şekilde söz konusu yerin karakterini muhafaza etmek şartı ile inşaat çalışması yapılabilir.

 

Belediye Kuruluşu Nasıl Bir Çalışma Gerçekleştirir?

 

İlgili Belediye kuruluşları imar planı çerçevesinde; tasarrufu altındaki yol, otopark, park, yaya bölgesi, kaldırım gibi yerler ile bunlar üzerindeki kamu hizmetlerinin hayata geçirilebilmesi için gerekçeler vardır. İhtiyaç duyulan tuvalet ve benzeri kullanım tesisleri, haberleşme noktaları, ulaşım noktaları ve aydınlatma elemanları, reklam, bank, çöp kutusu, bilgilendirme levhaları standartlar çerçevesinde yerine getirebilir.

 

Yaya kaldırımı tek yönlü yollarda bir buçuk metre, çift yönlü yollarda bir metre seksen santimden aşağı olan yerlerde çalışma yapılmaz. Yaya geçitlerinde yolu kaldırıma bağlayan rampa eni bir buçuk metreden, yaya kaldırımı üzerine gelen tente ve saçakların altının yere olan uzaklığı iki metre kırk santimden, trafik levhaları ise bir metre doksan santimden aşağı seviyede olamaz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.