• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Ocak 2019 19:15

Beton Astarı Nedir Hazır Beton Hakkında Her şey

Beton Astarı Nedir Hazır Beton Hakkında Her şey

        Çimento, kireç ya da benzeri başka bir bağlayıcı ile tutulan maddeler vardır. Kum ve agregaların belirli oranda karıştırılması ile oluşturulmuş halde inşaat alanına götürülür. İşte direkt dökülerek kullanılan bu beton türüne, hazır beton adı verilir. Hazır olarak inşaat sahasına getirilen betonda bağlayıcı madde türüne göre dayanım ve kullanım şekli değişebilmektedir. Bağlayıcı madde olarak, portland çimentosunun tercih edildiği betonların bağlayıcı maddesi olarak su ve portland çimentosu yer almaktadır. Dayanımı güçlü ve taşıyıcı elemanlarda genelde bu beton türü kullanılabilmektedir. Beton Astarı Nedir ?

 

      Asfalt da beton için kullanılan bir bağlayıcı türü olarak bilinmektedir. Asfaltın bağlayıcı madde olarak tercih edildiği beton türü, asfalt betonu olarak kullanılmakta olunup, anlık basınç değişimlerine karşı dayanıklı, yüklü araçların geçmesinden de etkilenmeyen güçlü bir karışım elde edilir. Binalarda tercih edilmese de, yol yapımında güçlü bir beton türüdür. Hafif lastik kıvamında olan asfalt ile kısmen esneme özelliği de kazanan asfalt betonu, yaz aylarında genleşme de, kış aylarında büzülmeye dayanım sağlayabilmektedir.

 

     Binalar için kullanılan hazır beton denildiğinde akla direkt, portland çimento içeren beton gelmektedir. İnşaat alanına getirilene kadar karıştırılarak ulaştırılan, bu sayede sertleşmesi engellenen hazır beton, inşaat alanında ilgili yerele, bazen pompa yardımıyla bazen de işçilerin yardımıyla manuel olarak dökülmektedir. Dökülüp, kurumaya bırakılır arada sulama ile çatlaması engellenir.  Bazen döküleceği yerin uzaklığına göre hazır beton kalıbı içerisine bazı kimyevi maddeler konulabilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.