• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Ocak 2019 19:18

Beton Astarı Nedir

Beton Astarı Nedir

     Beton astarı, betona dayanım sağlayan, boya yapılmasına olanak tanıyan koruyucu ve tutucu katman olarak yapıya uygulanır. Astar içeri genelde, akrilik emülsiyon esansını içeren bir malzeme olarak betona uygulanır. Astar, beton dökümü sonrası, kolon, duvar, tavan gibi yapılara alçı uygulaması yapılmadan önce uygulanması gereken koruyucu katmandır. Beton için son derece önemli bir uygulama olan astarı, insan vücudundaki deriye benzetmek yanlış bir benzetme olmaz. İç organları ve kas yapısını koruyan deri katmanı gibi, astar da, betonun dış çevre ile bağlantısını keserek, donatının hava ile temas edip, oksitlenmesini engelleyip, betonu ve yapı gereçlerini korumaktadır.

 

     Beton astarı genel olarak su bazlıdır ve sert macun kıvamındadır. Kuruduğunda sertleşip, betona tutunum sağlar. Sonradan yapılacak olan alçı sıva da, astara tutunum yapacaktır.

 

     Astarı betona uygulamak son derece kolaydır. Öncelikli olarak astarın uygulanacağı yüzey üzerinde tutunumu engelleyecek, zayıflatacak kir, yağ, pas gibi kalıntılar temizlenir. Tutunum alanı çıkıntılı, gevşek malzemeden olmak zorundadır. Beton ile tutunumun en iyi oranda olması için, su oranını kıvama göre ayarlamak gerekmektedir.  Su ile inceltme işlemi tamamlanan astar, ortalama dört dakika kadar karıştırılır ve topakları yok edilmiş, homojen görünüme sahip astar, beton yüzeyine tek sıra olacak şekilde uygulanır. Yüzey hacmine bağlı olarak, 84metre karelik bir yüzeye 12 Kg’lık astar yeterli gelebilecektir. Beton astarı için de, kimyasallar mevcuttur, yapınıza en uygununu alıp, kullanabilirsiniz. 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.