• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Ocak 2019 19:07

Beton Malzemeleri, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Beton Malzemeleri, Özellikleri ve Kullanım Alanları

 Beton malzemeleri, beton içerisinde bulunan bağlayıcı maddeler, agregalar,kum ve betonun kullanılacağı alana göre değişiklik gösteren bazı kimyevi gereçler olarak sıralanmaktadır.

 

     Beton içerisinde kullanılan bağlayıcı maddeler, beton içeriği yapı gereçlerinin birbirine yapışmamasını sağlayan, güçlü tutuculardır. Pek çok malzeme bağlayıcı madde olarak kullanılır. Beton malzemeleri, kireç, çimento, asfalt gibi bağlayıcı malzemeler bulunmakla birlikte, betonun kullanılacağı yere göre bağlayıcı madde türünde de farklılıklar görülebilmektedir. Çimento olarak, yapılarda genelde, bağlayıcı malzeme türünde, portland çimentosu tercih edilir. Betonun türüne göre çok daha farklı bağlayıcı maddeler bulunabilmektedir.

 

    Kum ve agregalar, betonun güçlü olmasını, dayanıklı olmasını ve tutulumu arttırmaktadır. Agregalar çakıl taşı gibi irili ufaklı malzemeler şeklinde hacmen betonun en büyük malzemesidir. Kuma tutunum sağlayıp, belirli bir kalıpta betonun kalmasını sağlar. Taşıyıcı duvar gibi yapılarda, agrega oranı, yapı türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bağlayıcı malzeme döküldüğünde, beton içerisindeki kum ve agregalar birbirine tutunum sağlar.

 

    Su, bağlayıcı malzemenin, kimyasal reaksiyona girip, agrega ve kumun tutunmasını sağlar. Aralardaki boşluklara kadar dolan, bağlayıcı beton malzemeleri yapının betonun tutunumunu arttırmaktadır. Yani su da, bir çeşit bağlayıcı malzeme olarak sıralanmaktadır.

 

      Kimyasal malzemeler,  betonun farklı kullanım alanlarında farklı işlevler görmesi adına eklenen yapılardır. Yapı aşınımınım fazla olduğu aşırı nemli bölgelerde, donatının uzun yıllar korunmasını sağlayan beton içi kimyasal malzemeler olduğu gibi, su içerisinde beton dökümünü sağlayan beton malzemeleri olarak da kimyasal malzemeler vardır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.