• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 12:59

Beton Malzemeleri ve Beton Teknikleri

Beton Malzemeleri ve Beton Teknikleri

İnşaat alanında sağlamlığın temeli olarak beton, yapılarda kullanılan özelliklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu beton çeşidi örneklerinden bazıları aşağıda açıklanmıştır. Gelin hep birlikte Beton Malzemeleri ve Beton Teknikleri nelerdir öğrenelim.

 

Beton Malzemeleri ve Beton Teknikleri

 

Beton tekniklerinden biri olan Diyagonal, özelliği itibariyle, yapıların çelik donatılarında kullanılmakta, malzemelerin dayanıklılığını artırabilmek için farklı bulunana iki düğüm noktasını bir biri ile bağlayan köşegen yapıya verilen isim olmaktadır.

 

Beton Teknikleri ve Malzemeleri Nelerdir?

 

Donatı denge oranı; yük taşıma kapasitesini artırmak için kullanılan, çelik malzemelerin basınç altında dayanıklık gösterebilmelerini sağlamak için belirlenmiş oranlardır. Betonarme yapılarda donatı denge oranı bu hesaplamayı ifade etmektedir.

 

Nevürlü döşeme; yapının zeminini kaplamak ve kapatmak için kullanılan döşeme plakalarının ölçüleri değiştikçe döşemeler arasında bulunan aralıkların kapatılması gerekmektedir. Nevürlü döşemeler dişli döşemeler olarak da adlandırılmaktadır.

 

Çimento sıva malzemesi; betonarme yapılaşmadan sonra yapının dış etkenlere karşı korumasının artması için kullanılan çimento sıvı malzemesi, korumanın yanı sıra görsellik ve estetik açıdan da yapıya görünüm kazandırmakta, artı değer katmaktadır. Rutubet ve suya karşı direnci fazla olan çimento sıvı malzemeleri kullanım gösterilebildiği gibi farklı uygulamaları ile ihtiyaç durumlarına göre kullanım özelliği olan çimento sıvı malzemeleri de bulunmaktadır.

 

Demirsiz beton; grobeton olarak da bilinen bu beton çeşidi demir donatı kullanılmayan yapı türüdür.

Çiniden yapılmış plaklar; inşaat çalışmalarının önemli ayaklarından biri de zemin döşemesidir.

 

Çiniden yapılmış plakalar hamur şeklindeki kalıplara dökülerek şekil aldıktan sonra kullanılır.

 

Demir içeren beton; yapısında demir donatısı bulunan beton türünü ifade eden demir içeren beton, yapı sağlamlık noktasında önemli bir etkendir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.