• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

13 Mart 2019 17:15

Bina Otomasyon Sistemi Nedir?

Bina Otomasyon Sistemi Nedir?

Bina otomasyon sistemi nedir? Binalarda ve büyük villa tarzında olan konutlar için elektrik sistemlerinin tek bir noktada toplanmasıdır. Bu yazılımsal ve donanımsal olarak yönetilmesine olanak sağlayan sistemlere verilen isimdir. Bina otomasyon sistemi içerisinde en önemli adım havalandırma sistemleri sıcaklık ve soğukluğun müşterinin isteğine göre ayarlanabilmesidir. Bu adım tamamlandıktan sonra binada mevcut olan ve sisteme eklenecek diğer elektrikli ürünler bina otomasyon sistemi içerisine dahil edilir. Ve kurulum başlatılmaktadır.

 

Genel olarak kullanıma başlanılan günden itibaren 6 ila 8 ay arasında kurulum masrafı amorti edilerek bundan itibaren elektrik harcamaları konusunda önemli boyutlarda tasarruflar sağlandığını gözlemlemek mümkündür. Sistem genel olarak bilgisayar üzerinden kontrol edilmektedir. Bu sırada müşterilerin ısı ve ışıklandırma gibi ihtiyaçlarını uzaktan kumanda ile kendilerinin gidermesine olanak sağlanmaktadır. Eğer bina çok büyükse farklı birkaç bina otomasyon sistemi kurularak denge korunmaya çalışılmakta ve bu sistemlerin kontrolörleri arasında olması gereken iletişimin kopmaması için de ayrı bir haberleşme ağı kurulması uygun görülmekte, bu durum başarı oranını da etkilemektedir.

 

Bina ya da villanın inşaatı sırasında bu bina otomasyon sistemi kurulumu isteğinden sonra mühendisler tarafında imar planı içerisine eklenir. Ve sonrasında bu plan doğrultusunda inşaata başlanmaktadır. Maliyet olarak biraz daha fazla olması bakımından da sistemi kurmak, yaptırmak oldukça azdır. Yeni yapılan lüks konutlar içerisinde bu sistemler kurulmaktadır. Lüks emlak konutlar içerisinde yer alan bu sistemler “akıllı bina” terimini hatta yeni yapılan sistemlerle ev içine de monte edilerek “akıllı evler” günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.