• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:28

Boşanma Konusunda Emlak Anlaşmazlıkları

Boşanma Konusunda Emlak Anlaşmazlıkları

Her ne kadar tatsız ve istenmeyen bir durum olsa da boşanma her iki tarafında yasal hakları olup, boşanma kararı aldıkları andan itibaren diğer hususlarda olabileceği gibi emlak anlaşmazlıkları da yaşanabilmektedir. Ortak çözümde bulunan eşler olabileceği gibi, anlaşmazlık durumlarında bu sorunların çözümü için Medeni Kanun yasaları geçerli kılınmaya başlanacaktır. Peki Boşanma Konusunda Emlak Anlaşmazlıkları nasıl giderilir?

 

Boşanma Konusunda Emlak Anlaşmazlıkları

 

Yasal düzenlemeler gereği mülk paylaşımında maddi tazminatlar kapsamına alınan gayrimenkullerin bir kısmını kadın lehine bir karar bağlayabilir. Bu kararın alınmasında 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4710 sayılı Medeni Kanun yasası bulunur. Eşlerin o tarihten sonra evlilik akitleri boyunca edinmiş oldukları gayrimenkul üzerinde kadınında eşi oranında hak sahibi olduğu belirlenmiştir. Bu yasa gereği evlilik sonrası boşanma eylemlerinde kadın gayrimenkul sahipliği hakkını maddi tazminat karşılığı alabilecektir. Evlilikten önce edinilmiş menkul yatırımları eşleri birbirlerine karşı bağlamamaktadır.

 

Boşanma Sırasında Kadının Hakları

 

Mahkeme emlak anlaşmazlıklarının giderilmesi için boşanma akitlerinin sonlandırılmasında gayrimenkullerin ilk iktisap edildikleri tarihi göz önüne almaktadır.

 

Tapu Dairesince yapılacak işlemlerde ise yasa tarafından belirtilen tarihten sonra yani evlilik akdinden sonra edinilen emlaklar için binde on altı buçuk oranında harç alınması söz konusudur. Emlak anlaşmazlıkları konusunda tapu işlemleri için Harçlar Kanunu dört sayılı tarifeye bakabilirsiniz.

 

İvaz sayılması gerekeceği yasa tarafın belirlenmiş mal paylaşımında, yasal mal paylaşımı gereğince diğer eşe gayrimenkul hissesi için her işlemde elli beş lira harç alınır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.