• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:38

Çevre ve Temizlik Vergisi

Çevre ve Temizlik Vergisi

Her yıl belediyeler tarafında belirli dönemler çevre ve temizlik vergisi tahsil edilir. Belediye çevre temizliği hizmeti sağladığı bu hizmetin bir bedeli olur. Bu hizmetten yararlanan herkesten bu vergi alınır. Kanunda belediyeler verilen bir hak olan çevre ve temizlik vergisi kanunda şu şekilde yer almaktadır. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu ilgilidir. Belediye sınırları içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve binaların çevre temizlik vergisi dahilinde olacaktır. Konutlara ait çevre temizlik vergisinin, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehirlerde 24 kuruş, diğer yerlerde 19 kuruş olarak hesaplanır.

 

Çevre ve Temizlik Vergisi

 

İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisinin maddede belirtilen tarifeye göre alınacağı ve büyükşehirlerde % 25 artırımlı uygulanacaktır. Bu maddede yer alan tutarların her yıl yeniden değerleme oranında artırılacağı ve bu tutarların belirlenmesinde, vergi tutarlarının yüzde beşini aşmayan kesirlerin dikkate alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.

 

Bu şekilde kanunda açıkça yer alan çevre ve temizlik vergisi her yılın mayıs ve aralık aylarında yetkili belediyeye ödenir.

 

Çevre ve Temizlik Vergisinin Önemi

 

Belediyelerin sunduğu bu hizmetin daha iyi bir şekilde yapılması ve devam ettirebilmesi için bu vergileri tahsil etmeleri zorunludur. Su tüketim oranına endeksli bir vergileme olması nedeni ile adaletli vergileme sisteminin uygulandığı olumlu bir örneklerden bir tanesidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.