• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 14:17

Çift daire kat planı

Çift daire kat planı

Çift daire kat planıÇift daire kat planıKat planlarının hazırlanması ve çiziminde temel kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. Çift daire kat planı çizimlerinde öncelikli kıstas mevcut olan alanı en verimli şekilde değerlendirmektir. Ancak bunu sağlarken kullanım şekline de özen göstermeniz gerekiyor. Örneğin ses iletkenliği, güneşin yönü gibi yan öğeleri göz önünde bulundurarak evin odalarının ve bölümlerinin konumlandırılmasında fayda var.

 

Çift daire kat planı

 

Mevcut inşaat projelerinde çift daire kat planlarına göz gezdirdiğinizde karşınıza yaygın şekilde kullanılan iki farklı plan çıkacaktır. Her ne kadar bazı yönleri ile diğer planlardan farklı olsa da aslında sıklıkla kullanılan temel özellikler mevcut. Bunların ilki bir alanın büyük bölümünün ikiye ayrılması ve sadece küçük bir bölümünün ortak kullanım alanı olarak ayrılmasıdır. Diğer bölümler ise tek duvar ile ikiye ayrılabiliyor.

 

Çift Daire Kat Planı Projeleri

 

Bu ortak duvar genellikle iki dairenin mutfak bölümünü birbirinden ayırıyor. Fakat bu yaygın kullanılan planın her projeye uyarlanması söz konusu olmayabilir. Bu nedenle diğer çift daire kat planlarının da dikkate alınması gerekebilir. Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer kıstas da kullanım alanlarını doğru bir şekilde dağıtmak olacaktır.

 

Aslında bu kural tüm projelerde geçerlidir. Fakat çift daire söz konusu olduğunda maksimum hassasiyet gösterilmesi gerekebiliyor. Aynı zamanda elektrik, su gibi tesisatların binanın tüm bölümlerine dağılmaması için iki dairenin tesisat geçen bölümlerini yakın tutmakta fayda var. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak ideal bir çift daire kat planı hazırlanabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.