• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 10:21

Daire kat planı nasıl hazırlanır?

Daire kat planı nasıl hazırlanır?

Binanın dayanımlarında da sorun yoksa, inşaat mühendisi projeyi onaylar ve belediye de projenin usüllere göre yapılması için takipte bulunur. Peki Daire kat planı nasıl hazırlanır?

 

Daire kat planı nasıl hazırlanır?

 

İlgili mimari yönetmelikler (mimarlar odası) ayrıntılarıyla belirtilmektedir. Ayrıca mimari tasarımda altın oran denilen bir tasarım kriteri de bulunmaktadır; birçok eşyada birçok bitkide, hayvanda, insan vücudunda birçok yerde bulunan kabaca a/b= sabit bir kat planlarında yapılar orantılandırılır. Bu psikolojik bir etkiyle daha ekonomik şekilde, daha az hacimde, daha konforlu yapılar yapılabilir. Daire kat planı hazırlarken az beton kullanılması, dayanım kuvvetlerinin en az masrafla giderilmesi bir tecrübe işidir.

 

Kat planında geometri ve kültürün önemi

 

Daire kat planı tasarımında parselin geometrik durumu da önemlidir. Geometrik durumu müsait olduğu sürece yapılar dikdörtgen şekilde tasarlandığında içeride oturan kişilerin kendilerini daha konforlu hissettiklerine göre akademik araştırmalar mevcuttur. İnsanın doğal bir özelliği olan gelecek kaygısını, kesin hatlı şekiller psikolojik olarak tatmin etmekte ve olumlu bir etki yaratmaktadır.

 

Ülkemizdeki kültürel yapıda iç mekan tasarımında mutfak ve salonun yan yana oılması yatak odalarının banyolara yakın olması gibi tasarım kriterleri esas alınmaktadır. Bu gibi tasarım kriterleri kültürden kültüre ve ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

 

Daire kat planı nasıl hazırlanır isimli yazımızın sonuna geldik. Yazı içeriğimizle akıllarınıza takılan soruları cevaplandırdığımızı düşünüyoruz. Merak ettiğiniz konular hakkında lütfen bize yazın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.