• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:26

Daire Satış Vaadi Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Daire Satış Vaadi Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Alıcı ve satıcının karşılıklı anlaşmalarına dayalı olarak düzenlenen daire satış sözleşmeleri birkaç farklı şekilde hazırlanabiliyor. Bunlardan biri de satış vaadi sözleşmesidir. Alıcının belirli bir daireyi belirli bir miktar karşılığında satın alacağına, satıcının da aynı miktar ile daireyi satacağına dair yapılan bu sözleşme karşılıklı sözlü konuşmaların resmiyete dökülmesi ve imza ile resmiyet kazandırılması maksadı ile yapılıyor.

 

Daire Satış Vaadi Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Tüm Daire Satış Vaadi Sözleşmesi gibi daire satış vaadi sözleşmelerinin de resmiyet kazanması için doğru şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda Tapu Sicil memurunun karşısında tarafların taahhütlerini bildirmeleri önemlidir. Noter huzurunda yapılan bu sözleşmenin ıslak imza taşıması da resmiyet kazanması bakımından önemli olan hususlar arasında yer alıyor.

 

Doğru Şekilde Düzenlenmelidir

 

İleride yapılacak olan daire satışının kim tarafından hangi bedel karşılığında alınacağını belirten daire satış sözleşmeleri bir anlamda önceden verilen bir sözün sözleşme ile kesinlik kazandırılması anlamına geliyor.

 

Bu sözleşmenin tapuya şerh edilmesi gerekiyor. Ancak bu sözleşmede dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha var. Alıcı bu sözleşmeye dayanarak satışın tek taraflı olarak hemen yapılmasını talep edemiyor. Sadece sözleşmede de belirtilmiş olan satış tarihinde satışın gerçekleşmesi talep edilebiliyor.

 

Sözleşmeye tarafların fotoğraflarının da yapıştırılması önemli olan maddelerden biridir. Bunun yanı sıra sadece noter mührü taşıyan sözleşmelerin geçerli olduğunu hatırlatalım. Bu sözleşmede tarafların istemeleri durumunda cayma halinde cezai şart konulabiliyor. Bunun da belirli esaslar dahilinde yapılması gerekiyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.