• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 16:58

Derz Dolgular ve Özellikleri

Derz Dolgular ve Özellikleri

İnşaat sektörünün vazgeçilmez malzemeleri içinde yer alan ve gün geçtikçe kullanım alanlarına bağlı ürün türleri artan derz dolgular özellikleri bakımından oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Bilindiği üzere derz dolgusu; yatay veya dikey her türlü duvar ya da zemin uygulamasında, kullanılan karo, seramik,  fayans, cam, taş, tuğla malzemenin ara boşluklarına uygulanıp mala ile düzeltilen dolgu malzemelerinin genel adıdır. Peki Derz Dolgular ve Özellikleri nelerdir?

 

Derz Dolgular ve Özellikleri

 

İyi kalitede bir derz dolgunun belli özelliklere sahip olması gerekir; her türlü inşaat alanında kullanımı kolay ve pratik olmalıdır. Çeşitli karo malzemelerinin farklı boyut ve aralık doldurma işlemelerinde uygulanabilir olması. Kullanıldığı alanda çatlama ve çökme gibi deformasyonlara neden olmamalıdır.

 

Derz Dolgu Çeşitleri

 

Yapı sektöründe yaşanan hızlı gelişmeye bağlı olarak birçok farklı materyalden oluşan duvar ve zemin kaplama malzemesi üretilmektedir. İyi bir derz dolgu özellikleri gereği birçok faklı malzemede kullanılabilir olmalıdır. Temizliği kolay ve hijyenik olmalıdır. Genellikle ıslak zeminli uygulama alanlarında kullanıldıklarından, derz dolgu malzemelerinin; suya dayanıklı olmaları gerekmektedir. Kesinlikle su çekme gibi durumlar yaratmamalıdır.

 

Yukarıda da belirtiliği üzere derz dolgu kalitesini belirleyen bazı özellikler söz konusu. Diğer inşaat malzemelerinde de olduğu gibi en önemli özelliği kullanım kolaylığı ve uzun süreli kullanım ömrüne sahip olmalıdır. Çimento esaslı bir malzeme olduğu için esnek olması uygulama kolaylığı yaratacaktır. Özellikle ürün gruplarının geniş renk yelpazesine uyum gösterebilen renk uygulamalarına sahip olmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.