• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 17:17

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış Cephe Kaplama Nedir?

İlerleyen teknoloji ile birlikte inşaat sektöründe kullanılan cephe kaplama elemanları da olumlu etki kazanmış, üretimden son kullanıma kadar içerik ve ara malzemelerle desteklenmiş, son derece etkili ve kalite bakımından üst seviyede hizmeti gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Peki Dış Cephe Kaplama Nedir?

 

Dış Cephe Kaplama Nedir?

 

Estetik görünümün dışında önceliği yalıtıma veren cephe kaplama elemanları ve özellikleri ise; binanın dış cephesine montesi sağlanabilen ahşap, alüminyum, granit, kompozit, siding ve limra gibi çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleşmektedir.

 

Dış Cephe Kaplama Özellikleri

 

Duvar bölümlerinin analitik olarak incelenmesi, kaplama, çekirdek ve çekirdek kaplama olmak üzere  üç ayrı bölümde ele alınmaktadır. Dış kaplama, dışarıdaki atmosferle doğrudan temas edecek yüzeyi oluşturmaktadır. Dolayısıyla dışarıdan gelebilecek zarar ilk müdahale olarak bilinmektedir, bu nedenle dış kaplama malzemelerinin dayanıklı ve uzun süre koruma sağlayacak kalitede olması gerekmektedir.

 

Sıcak değişikliği nedeniyle oluşabilecek genleşme, bozulma, daralma gibi hava şartlarına mukavemet göstermesi aynı zamanda yalıtımı başarı ile yerine getirebilmesi gerekmektedir. Yapı fiziği ile doğrudan bu nitelikleri karşılayabilen dış cephe elemanları, estetik açıdan bina ile uyum içine olmalı, binayı takdim eden nitelikleri bünyesinde toplamalıdır.

 

Dış cephe kaplama elemanları, bina cephesine uygulama bakımından beş ayrı grupta ele alınır. Bunlar; yapıştırıcı ile plaka halinde bulunan rijit kaplama, konstrüksiyon sistemiyle plaka halinde bulunan rijit kaplama, prefabrike duvar kaplama ve panelleri giydirme şeklindedir.

 

Günümüzde yeni yapımı süren tüm inşaat yapılanmasında dış cephe kaplama enerji tasarrufu açısından zorunlu bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.