• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:48

Doğalgaz Faturasını Kontrol Altına Almanın Yolları

Doğalgaz Faturasını Kontrol Altına Almanın Yolları

Doğalgaz faturasını %70’e kadar düşürmek için öncelikli olarak kombi bakımını yaptırmak, ısı yalıtımını sağlamak faturaların kabarık gelmemesinde sizlere büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Bakım ve ısı yalıtımının ardından ülkemizde birçok kişinin de yanlış bildiği konuya değinmek isteriz. Doğalgaz Faturasını Kontrol Altına Almanın Yolları nelerdir?

 

Doğalgaz Faturasını Kontrol Altına Almanın Yolları

 

Peki soğuk havalarda doğalgaz faturasını kontrol altına almanın yolları arasında kombi kullanımı, uzmanların sürekli olarak üzerinde durduğu konu olan kullanım şartları nasıl olmalıdır?

 

Hatalı kullanımın en başında gelen birinci etken madde kombinin sürekli olarak açılıp kapatılmasıdır. Bu kullanım kesinlikle doğru değildir. Uzmanların bir çoğu şu tavsiyede bulunuyor; havaların soğumaya başladığı tarihten, kış ayların bitimine kadar kombi kapatılmamalıdır.

 

Sürekli açılıp kapatılan kombiler sürekli olarak ateşleme yapılmasından dolayı daha fazla gaz tüketimine yol açıyor. Sürekli açma kapama işlemi yapmayarak fazla tüketimi büyük ölçüde ortadan kaldırmış olacaktır.

 

Peki, Kombi Bakımı ve Baca Temizliği Nasıl Tasarruf Sağlıyor?

 

Uzmanların hem fikir olduğu konu, kombilere yıllık olarak bakım yaptırılmasının faturaya büyük ölçüde fayda sağladığı yönündedir.

 

Mevsim değişiminde her yıl periyodik olarak kombi bakımı ve radyatör temizliği, peteklerde bulunan fazla havanın alınmasıyla birlikte tesisatın verimliliğinin arttığını belirtiyorlar. Radyatörlerin bakımı mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. Böylelikle hem yakıt tasarrufu yapılmış, hem de cihazınızın ömrünü uzatmış olacaksınız.

 

Bir diğer konu ise; kış aylarında radyatörlerin üstlerine ve önlerini herhangi bir sebeple kapatmak hatalı kullanımlar arasında yerini alıyor. Radyatörlerin önlerine ve üstlerine kapatmak, radyatörlerden gelen sıcak havanın engellenmesini ve sıcak hava akışını istenilen düzeyde olmamasına sebep olacak ve radyatörlerden gelen sıcak havanın verimli kullanılmamasına neden olacaktır.

 

Uzmanlara Göre Doğalgaz Kullanımını Büyük Ölçüde Düşürecek 10 Püf Noktası

 

– Radyatörlerin önüne veya üstlerine çamaşır kurutma, eşya veya radyatörün üstüne veya önüne kapatılması az verimlilik sağlayacaktır. Peteklerden gelen sıcak havanın gelmesini engelleyecek eşya konulmaması gerekiyor.

 

– Evlerin güneş gören odalarının perdeleri açılarak güneşten faydalanmak gerekiyor. Güneşten sonra perdeler tekrar kapatılmalıdır.

 

– Radyatörlerin üzerine kapatacak kadar uzun perde kullanılmamasında fayda var. Aksi halde radyatörlerin üzeri kapanmasından dolayı ısı verimliliği büyük ölçüde düşecektir.

 

– Çoğunlukla kış aylarında çamaşırlar evde kurutulmaktadır. Çamaşırların evde kurutulmaması gerekmektedir.

 

– Kış aylarında mümkünse kalın perdeler seçmeye özen gösterilmelidir. Kalın perdeler camlardan gelen soğuk havayı büyük ölçüde aza indirecektir.

 

– Evlerde bulunan camların tek camlı olmamasına ve çift cam olmasına özen gösterilmesi, camlardan gelen soğuk havaya engel olacaktır.

 

– Evlerde kullanılmayan odaların peteklerinin kapatılmasında fayda var.

 

– Bir zaman sonra kapı ve pencere kenarlarında oluşan çatlaklardan soğuk hava girmesi muhtemel, yapı marketlerde satılan malzemelerle bu çatlakları kolayla giderilebilir.

 

– Evde bulunulmadığı zamanlarda kombiyi kapatmak yerine, düşük seviyeye getirmek doğru bir karar olacaktır.

 

– Peteklerden çıkan ısı arkadaki duvarı ısıtır, peteklerin arkasına yerleştirilen yalıtım levhaları ile ısı kaybının önüne geçilmiş olacaktır.

 

Çok büyük maliyetlerde olmayan ufak detaylarla hem kış aylarında kaliteli ısınma sağlayacaksınız, hem de düşük gelen doğalgaz faturaları ile aile bütçesine büyük ölçüde katkı sağlamış olacaksınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.