• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Ocak 2019 21:17

Dönem Gayrimenkul Alımında Sağlam Tapu

Dönem Gayrimenkul Alımında Sağlam Tapu

 Emlak sektöründe tüketiciyi koruyan ve önemli avantajlar kazandıran çeşitli projeler ve çalışmalar şirketler tarafından uzun soluklu çalışmalar ile tüketiciye sunuluyor. Yeni dönem gayrimenkul alımında sağlam tapu geçişleri görülüyor.Özellikle konut satışlarında ve alımlarında tüketicinin en önemli destekçisi olan gayrimenkul ipoteği sektöründe deneyim ve profesyonelliktir. FU, tüketicinin konut alma sürecinde evraklarının uygunluğunu kontrol eder. Olası sorunlar konusunda risk analizine imkan veren ürünü ‘Sağlam Tapu’’nun tanıtımını kısa süre önce gerçekleştirdi.

 

FU’dan Tüm Riskleri Sıfıra İndiren ‘Sağlam Tapu’

 

FU’nun bu yeni ürünü özellikle tüketicinin gayrimenkul alımlarında karşı karşıya kalması yüksek ihtimal olan risklerin uzman kişilerce analiz edilmesini sağlar. Tüketici yönünden tapu işlem ve süreçlerinin daha açık işlenmesine yardım eder. Muhtemel riskler hakkında bilgisi sahibi olmasını ve bunların minimize hale indirgenmesini sağlıyor.

 

Yeni ürünlerinin kamuya tanıtımı esnasında ürüne ilişkin FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Bul, gerçekleştirdiği konuşmasında şunları diyor. ‘Türkiye geneli baz alındığı takdirde gayrimenkul alımının çok sık gerçekleştirilmediği bir durum olması, genel profil itibariyle gayrimenkul ediminin yaşam boyunca bir veya iki defa gibi sınırlı düzeyde gerçekleştirilen bir işlem olmasına yol açıyor. Bu tablo dolayısıyla da gayrimenkul alacak kişilerin hayatları boyunca bir veya iki defa gerçekleştirecekleri bu işlemde gerekli prosedürler ile ilgili detaylı bilgilere sahip olması beklenemez. Ancak gayrimenkul alımları detaylı bilgi ve uzman analizlerine ihtiyaç duyan bir alan olduğundan gayrimenkul alımları esnasında sadece gayrimenkulü değil aynı zamanda onunla birlikte gelen sorumlulukları da almış olunuyor.

 

Alımına karar verilen bir 3+1 dairenin görülemeyen alanlarda, özellikle kullanımdan değerinin düşmesine kadar pek çok noktada sınırlama ile karşı karşıya kalınabilir.Bu dairenin sıfır veya ikinci el olduğu fark etmez. Tapu kayıtlarındaki kullanımından, maddi doğrultuda muhtemel risk oluşturmaya kadar ulaşabilen bazı kısıtlamalar bulunabilir. Sektörel alanda bu duruma takyidat kavramı kullanılıyor. Eğer tüketici konut alımlarıyla aynı satışta aldıkları takdiyatları bilmemesi durumunda, riski yüksek bir konut alma işlemi gerçekleştirmiş olur.

 

Özellikle Türkiye genelinde takyidatlı işlem oranlarının bugün ulaştığı seviye hafife alınmaması gereken boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’de gayrimenkul alanında yapılan işlemlerinin yüzde 70 gibi yüksek bir oranında takyidat bulunuyor. Her ne kadar sorun teşkil etmeyen veya kolay çözülebilen takyidatlar olsa da biz Sağlam Tapu ile olası tüm riskleri sıfır düzeyine indiriyoruz. Tıpkı araç piyasasında oluşan oto ekspertiz ve uzman desteği gerektiği gibi gayrimenkul sektöründe de tüketici Sağlam Tapu ile uzman desteği alarak, karşılaşabileceği riskleri minimuma indirebiliyor’ ifadelerini dile getirdi.

 

Sağlam Tapu 2016’da Türkiye Genelinde Hizmet Verecek

 

Türkiye’de yeni bir ürün olmasına karşın 2016 yılı içerisinde FU’nun Sağlam Tapu ürününün Türkiye genelinde hizmete odaklı ve gayrimenkul sektörünün ayrılamaz bir parçası haline geldi. Gayrimenkul alımlarında tüketicinin karşı karşıya kaldığı risklerin sıfır düzeyine indirilmesi sağlanacak.

 

Sağlam Tapu Tüketiciye Neler Getirecek?

 

Başarılı çalışmalara imza atan FU, bugüne kadar sektörel alanda kurumsal kimliklere yönelik hizmetler sundu. Ancak yeni ürünü Sağlam Tapu ile FU, bu kez doğrudan gayrimenkulü satın almayı düşünen tüketiciye ulaşmayı hedefliyor.

 

Tüketicinin gayrimenkul alımlarında yüksek güvenlik, sıfır risk ve bu risklere ilişkin ayrıntılı bilgilendirmeye ek olarak uzman analizleri satın alımların güvenirliliğini arttırıyor. Sağlam Tapu hizmeti için tüketiciye sunulan fiyatlandırma gayrimenkul fiyatından bağımsız olarak işlem başına 480 TL olarak belirlendi.

 

Sağlam Tapu hizmeti alan tüketicinin tapu işlemleri aşamasında değerlendiriliyor. Tapu kütüğü, satış senedi ve tapu senedi açısından karşılaştırmalı olarak FU uzmanlarınca gerekli olan kontroller gerçekleştiriliyor. Bu aşamada uzmanlar tapu kütüğünde bulunmasına karşın takyidatın tapu satış işlemleri aşamasında resmi senette yer alıp almadığını ve doğruluğunu kontrol eder. Her aşamada tüketicinin duruma ilişkin bilgilendirilmesini gerçekleştiriyor. Bu durum hem işlemlerin şeffaflığının ortaya çıkartılmasını hem de yine karar mekanizmasının doğrudan tüketicinin kendisinin olması sağlanıyor. FU uzmanları danışman olarak ilgili risk analizlerini ve değerlendirmeleri yapar. Sonra tüketicinin isteği doğrultusunda işlemlerin sonlandırılması veya devam edilmesi kararı vermesi isteniyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.