• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

12 Nisan 2019 19:10

Düğünler İçin Dijital Çözümler

Düğünler İçin Dijital Çözümler

Düğünler İçin Dijital Çözümler

 

Herhangi bir arkadaşımız evlendiğinde, birkaç ay boyunca düğün fotoğraflarını paylaşmakta ısrar ettiğini göz önünde bulundurunca artık daha yaratıcı çözümler bulmamız gerektiğinde hemfikir olabiliriz. Bir düğün mutlaka hayatımızda en çok bütçeleme yaptığımız etkinlik olabilir. Bu kadar özen gösterilen özel günlerde hep yeni deneyimler arayışı içerisindeyiz. Bu yenilikleri de dijital dünya sayesinde yakalayabiliyoruz.

Bu yazıda uygulaması hem kolay, hem de zor birçok dijital araç ve hizmet bulacaksınız. Ayrıca yazıyı yazarken işin ustasından yardım aldım; Profesyonel Nedime, Gizem Erbirer. Tecrübesiyle bu araçları harmanlayarak düşüncelerini belirtti.

 

Hashtag Yaratmak

Düğününüze katılanların çoğunda akıllı telefon var. Bu katılımcıların en az yarısı Facebook kullanıyor. Yine birçoğu Instagram ve Twitter… Neden düğününüze özel bir hashtag’iniz olmasın? Düğününüze özel hashtag yaratmanın birçok avantajı var:

 • Katılımcıların gözünden fotoğrafları ve düğün ile ilgili gelişmeleri görüntülemek/takip etmek
 • Katılımcıları fotoğraf çekmeye teşvik etmek
 • Fotoğrafları tek bir alanda toplamak
 • Düğün davetinize katılamayanların düğünü takip edebilmesi

Bir hashtag de karar kıldınız. Fakat hashtag hazırlığı burada bitmiyor. Katılımcıları hashtag hakkında bilgilendirmeniz gerekiyor. Bunun için de düğün davetinize hashtag’i ekleyebilir, düğüne katılanların masalarına bir hashtag kartı bırakabilirsiniz. Sahne yakınlarında ve giriş(ler)e de hashtaginizi konumlandırarak davetlilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Gizem:

Ayrıca “I spy” “Hadi fotoğraflayalım” ile misafirlerinizin çekmelerini istedikleri özel pozları ve yakalanacak güzel anları da belirleyip hashtag sayesinde her birinin aynı başlık altında toplanmasını sağlayabilirsiniz. Düğün sonrası hikaye fotoğrafçınızın çektiği muhteşem pozlar photoshoplanıp gelene kadar sizi merak içinde 1 ay bekliyor.  İşte bu süreçte günü ve geceyi merak ettiğinizden” Ya fotoğrafları yollar mısınız?” diye minik yalvarmalar başlıyor =) Bu hashtag ile o yalvarma faslı da ortadan kalkmış oluyor.

 

Tweet/Instagram Wall

TweetWall/InstagramWall daha önce belirlenmiş hashtag ile paylaşılanların ekrana yansıtıldığı sistemdir. Düğününüze bir hashtag yarattıysanız, sahne yanındaki bir ekrana davetlilerinizin paylaştıklarının akması çok hoş olmaz mı? Hem katılımcıları onore edebilirsiniz, hem de daha çok paylaşıma teşvik edersiniz.

Bu hizmeti internet üzerinden temin edebilirsiniz. Birkaç tane TweetWall/InstagramWall alternatifi:

Pinqloud

Pinqloud anında Instagram baskı servisi. Ufak bir stant gibi gelen kutu, hashtagle paylaşılan fotoğrafları anında basıyor. Düğününüz için eğlenceli bir hizmet olan Pinqloud, davetlileriniz için şirin, minik bir hediye sunmanıza fırsat veriyor olabilir. Pinqloud ile örnek bir düğünü buradan inceleyebilirsiniz.

Pinterest Kullanmak

Düğün ve parti planlamak için Pinterest mükemmel bir dünya. Pinterest’i şahsen düzenli olarak kullanıyorum. Bir etkinlik için en son yakın arkadaşım Sena’nın nişanını planlamak ve fikir almak üzere kullanmıştık. Pinterest’te yarattığınız her panoyu takipçilerinizle paylaşmak zorunda değilsiniz, geçtiğimiz aylarda gelen pano gizeme özelliği ile sadece paylaştığınız kişilerle bir pano oluşturabilmek mümkün. Biz Sena’yla bir tane oluşturduk ve tüm fikirlerimizi bu panoda barındırdık; saç tokasından, elbise ve fotoğraf panolarına kadar herşey bu panodaydı.

Tüm fikirlerin bir platformda olması ve sadece belirlenen kişiler tarafından görüntülenmesi çok kullanışlıydı. Fakat Pinterest’in en güzel özelliği aynı zamanda bir keşif platformu olması. Dekorasyon, ışıklandırma, düğün modası konusunda tapılası bir kaynak sunuyor size. Bu yüzden düğün planlama sürecinde Pinterest kullanarak hemen hemen her konuda düğününüzü planlayabilirsiniz.

 

Foursquare Etkinliği Oluşturmak

Foursquare’de katılımcıların check-in yaptığında etkinliğin görüntülenebilmesi için Foursquare’de etkinlik oluşturulabiliyor. Fakat düğün gerçekleştirilen mekanın Foursquare’de işletme hesabı olması ve o gün için bir etkinlik oluşturması gerekiyor.

Web Sitesi Hazırlamak

Özel gününüz ile ilgili tüm bilgileri barındıracak bir web sitesi de çok güzel bir çözüm. Mekan lokasyonu, harita, kıyafet kodu, Twitter akışı, davetli listesi, LCV yönetimi, fotoğraflar, videolar, düğün günlüğü gibi onlarca özellik barındırabileceğiniz, sadece size özel bir web sitesi düğününüzün dijitalde de yaşamasını sağlayacaktır. Bir web sitesi hazırlamak için WordPress gibi sağlayıcıları tercih edebilir, freelancer web tasarımcıyla çalışabilir veya bir ajanstan yardım isteyebilirsiniz. ”Ben hallederim” diyenlerdenseniz de aşağıda çok güzel kaynaklar var:

Gizem:

Davetiyenizde kalabalık yapacağını düşündüğünüz her notu veya özel bir temanız varsa onu bu sitelere yazabilir, öncesi ve sonrasında fotoğraf paylaşımı yapabilir, düğün için istek şarkı veya ”düğün pastası neli olsun?” anketi koyabilirsiniz.

Appy Couple – Web/Mobil Uygulama

Appy Couple düğününüz için web sitesi ve mobil uygulama hazırlayan bir sağlayıcı. Düğün için mobil uygulama biraz fazla gelebilir. Fakat $35’lık fiyat etiketi Appy Couple’ı çok cazip kılıyor. Onlarca tasarım arasından en sevdiğinizi seçebiliyor ve renkleriyle oynayabiliyorsunuz. Uygulamada masa organizasyonu, fotoğraflara not ekleyebilme, yol tarifi ve LCV yönetimine kadar onlarca özellik bulunuyor. Üstelik yeni nişanlanan arkadaşlarınıza Appy Couple’ı hediye edebiliyorsunuz. Kısacası en baştan bir web sitesi hazırlamak yerine Appy Couple tercih edilebilir.

 

Appy Couple’ı buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamayı indirerek demo bir düğünü görmek de mümkün.

WedPics (iOS & Android)

 

WedPics iPhone ve Android işletim sistemleriyle çalışan telefonlar için hazırlanmış bir düğün fotoğraf ve video uygulaması. Uygulama üzerinde düğününüz için bir profil oluşturuyor ve katılımcılarla paylaşıyorsunuz. Uygulama üzerinden çektikleri video ve fotoğraflar bir havuzda buluşuyor ve böylelikle düğündeki tüm fotoğraflar kollektif bir şekilde elinize geliyor. WedPics ücretsiz bir servis olmakla birlikte uygulamayı indirip kendinize bir profil açıp arkadaşlarınızı(katılımcıları) davet etmek çok kolay hale geliyor. E-mail, Facebook ve mesaj yoluyla katılımcıları uygulamaya davet edebiliyorsunuz. Hem takip etmesi kolay, hem de eğlenceli.

Uygulama hakkında bilgileri buradan inceleyebilir, akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

The Knot (iOS)

The Knot, var olan en kapsamlı düğün ve düğün planlama uygulamalarından biri. Bu yüzden The Knot’u en sona sakladım. Uygulamanın sundukları

 • Gerçek düğünlere göz atabilme
 • Organizasyon şirketi arama (düğün fotoğrafçısı, mekan vs. gibi kategoriler de mevcut)
 • To-do listesi oluşturma
 • Bütçe hesaplama aracı
 • LCV yönetimi
 • Fotoğraf düzenleme
 • Zaman akışı – fotoğraf kaydetme, paylaşma

Bunlar sadece uygulama üzerinden yapabilecekleriniz. Fakat Knot sadece bir uygulama değil, aynı zamanda bir düğün platformu. Platform uygulamadan çok daha fazla özellikler sunuyor. TheKnot.com‘dan inceleyebilirsiniz.

Türkiyeduysun Önerileri

 

WeddingParty (iOS & Android)

Wedding Party de bir düğün planlama uygulaması. Uygulama üzerinden davetlilerinizden fotoğraf toplayabiliyor, zaman yönetimi gerçekleştirebiliyor ve LCV yönetimi yapabiliyorsunuz. Uygulamanın diğer özellikleri:

 • Albüm yaratma
 • Bildirim gönderme
 • Davetlilerin yorumlarını ve notlarını inceleyebilme
 • Davetiye gönderme

Uygulamaya buradan göz atabilirsiniz.

Wedding Countdown (iOS)

Wedding Countdown bir gün takip uygulaması. Saniyesi saniyesine önemli gün ve saatleri takip edebileceğiniz ve aynı zamanda kişiselleştirebileceğiniz tasarımları bulunuyor. Sadece düğününüzü değil; nişan, bridal shower, bekarlığa veda partisi gibi günleri de ekleyebiliyorsunuz. Uygulama iOS – App Store‘da bulunuyor fakat Android – Google Play‘de bileşen olarak indirebilmeniz mümkün

Flipfilmer (iOS)

Flipfilmer inanılmaz eğlenceli bir iOS uygulaması. Kısa videolarınızı stopmotion film efektiyle bir kitapçığa dönüştürebilmenizi sağlıyor. Hem dijital olarak videoyu kaydedebiliyor, hem de baskı versiyonunu alabiliyorsunuz.

 

Uygulamayı sadece düğünler için kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca Gizem bu flipbooklardan çok tatlı nikah şekeri olacağını söylüyor. Buradan indirebilirsiniz.

Measures Lite (iOS)

Gizem’in önerdiği son uygulama ise Measures Lite. Measures Lite bir ölçme uygulaması ve Gizem’in tecrübeleriyle kendin yap/DIY tarzı etkinliklerde çok işe yarıyor. Measures’ı da buradan indirebilirsiniz.

Görebildiğiniz gibi kullanabilecek bir çok uygulama, araç ve hizmet var dijitalde. Siz de düğününüzde bu dijital araçları kullanmayı düşünür müsünüz?

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.