• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Mayıs 2019 17:16

E-Devlet Şifresi İle Telefon (Imei) Kaydı

E-Devlet Şifresi İle Telefon (Imei) Kaydı

E-Devlet Şifresi İle Telefon (Imei) Kaydı

 

E-Devlet Şifresi ile telefon (IMEI) kaydı için Yurtdışından alınan telefonlar 2012’den bu yana E-Devlet Kapısı’ndan yani turkiye.gov.tr‘den kaydedilebiliyor. Yurtdışı girişli telefonlar 2 gün ile 2 hafta değişen bir süre içinde bloklanıyor. Cihazlar kullanılabiliyor fakat SIM kartları okumuyorlar. Bu yüzden telefonun kaydının yapılması gerekiyor.

Geçtiğimiz aya kadar bayiilerden de bu işlemi yapabiliyorduk. Fakat işlemler en az 3 gün sürmekle birlikte bekleme süresi ekstra istenen evraklar ile uzayabiliyor. Örneğin; pasaport belirli durumlarla yeterli olmuyor ve ülkeye giriş belgesi isteniyordu. Paşa paşa emniyete gidilip bu belgeyi alıyorduk. Artık kayıtlar sadece turkiye.gov.tr‘den yapılıyor. Yetkili bayiiler kayıt isteklerini geri çeviriyor ve sizi E-Devlet Kapısı’na yönlendiriyorlar.

E-Devlet Şifresi İle Telefon (Imei) Kaydıiçin gerekenler:

  • 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış pasaport
  • E-Devlet şifresi
  • Cihaz kayıt harcı

E-Devlet şifesi nasıl alınır?

En yakın PTT şubesinden temin edilebilir. Şifre bir zarf içinde size teslim ediliyor. Dikkatlice zarfı işaretli yerlerden yırtarak şifreye ulaşabilirsiniz.

Cihaz kayıt harcı nasıl yatırılır?

Vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara harç yatırılabilir. Bu harç ortalama 130 TL’dir. Anlaşmalı bankalar: Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Asya Katılım Bankası, Anadolu Bankası, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank, Finansbank, Albaraka Türk, Tekstil Bank, Türk Ekonomi Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Denizbank. İNG Bank, Türkiye Finans, HSBC, Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası

E-Devlet Şifresi İle Telefon (Imei) Kaydı

Telefon/IMEI kaydı nasıl yapılır?

Cihaz kayıt harcı yatırdıktan ve PTT’den E-Devlet şifresi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriyorsunuz ve sağ üst köşeden ”Sisteme Giriş” butonunu tıklıyorsunuz.

Yeni sayfadan açılan forma T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriyorsunuz. Eğer çok kullanıcılı bir bilgisayardan (iş bilgisayarı, internet cafe) giriş yapacaksanız, güvenliği artırmak için sanal klavyeyi kullanın.

 

Giriş yaptıktan sonra sol sütunda ve sağ üst tarafta bulunan menülerden e-hizmetler bölümüne tıklıyorsunuz.

 

E-Hizmetler bölümünde BTK başlığını görene kadar alta iniyor ve ”BTK IMEI Kaydet” başlığına tıklıyorsunuz.

 

İşlem süresini ve basamaklarını gösteren sol bölümde bilgilendirici bir bar bulunuyor. Bu sayfada önemli birkaç uyarı var. Örneğin, harç yatırdığınızda, aldığınız belgenin üstünde T.C. kimlik bulunması gerektiğini belirtiyorlar. ”Devam” tuşuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

 

Eğer 1 ay içerisinde ülkeye giriş yapmadıysanız sistem daha ileriye gitmenize izin vermeyecektir. 1 ay içerisinde ülkeye giriş yaptıysanız sırasıyla formu dolduruyorsunuz. Belirttiğiniz bilgileri kaydederek işlemi tamamlıyorsunuz.

Cihazınız en geç 12 saat içerisinde aktif hale gelecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.