• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Nisan 2019 21:31

Ekonomik Seyahat Önerileri ; Keşfetsene !

Ekonomik Seyahat Önerileri ; Keşfetsene !

Ekonomik Seyahat Önerileri ; Keşfetsene!

 

Ekonomik Seyahat Önerileri bu sefer blogger arkadaşlarım, Kesfetsene yaratıcıları Taflan Kandemir ve Barış Evrüke var. Taflan ve Barış ile Aralık 2018’te gerçekleşen Bumerang Ödülleri‘nde tanıştık. O gece bu ikiliden inanılmaz güzel bir enerji aldım ve sonrasında nefis muhabbetlerle dolu bir arkadaşlık kurduk. Taflan şu anda full-time blogger. Barış ise iş analisti. Biraz sohbet edince anlaşılıyor zaten. Barış’ın dünyaya biraz daha teknik bir bakış açısı var, Taflan’ın sosyolojik (Belki yanlış bir tespittir, bana kızabilirler). Fakat ikisi de yumuşak kalpli ve insan ilişkileri çok kuvvetli. Keşfetsene’un bu mükemmel ikilisi ile ekonomik seyahat ve dijital dünyanın, yeni devşiren bu seyahat harekatına katkısını konuştuk.

 

Keşfetsene  bir ekonomik seyahat önerileri blogu.Keşfetsene’nin ilk amacı Barış’ın ve Taflan’ın tecrübeleriyle potansiyel seyahatçilere bir rehber olmak. Uçak biletinden, destinasyonda yapılacak asgari harcamalara kadar bu rehberde kullanıcının bilgi ihtiyacını karşılamak ve daha ekonomik (aynı zamanda kaliteli) bir deneyim yaşamalarına yardımcı olmak. Keşfetsene henüz afacan bir bebek gibi fakat içeriğinde  yılların seyahat deneyimi bulunuyor.

Uzaklara yelken açmayanlarla anılarını, seyahat etmeyi amaçlayanlarla ise rehberlerini paylaşıyorlar. Keşfetsene’yi ziyaret ettiğinizde bu ayrımı çok rahat görebiliyorsunuz. İçeriklerine gösterdikleri özen, seyahatin eskiden düşünüldüğünün aksine lüks algısını çürütüyor, yapılabilirliğine daha çok inandırıyor ve dünyayı dolaşmak “hayali” gerçekliğe doğru adımlarını atmaya başlıyor. Keşfetsene’yi okudukça seyahat için maddi gücünüzün yetebileceğini görüyorsunuz. Ayrıca şu anda Keşfetsene, Altın Örümcek’te Blog ve Turizm kategorilerinde halkın favorisi oldular. Daha çok başarının onları beklediğine eminim.

Buyrun Keşfetsene’yi tanımanız için aramızda geçen güzel sohbetten bir parça.

Nasıl başladınız Keşfetsene yolculuğuna?

Taflan: Biz ülkemizde seyahat bilincini geliştirme misyonuyla yola çıktık. Amacımız aslında gezebildiğin kadarını biraz da paylaşıp, paylaşmaktan da ziyade seyahat bilincini yaratıp insanları oraya götürmek. Keşfetsene’deki ”-sene”, ”hadi ya! artık zamanı geldi” demek aslında. Bizim gücümüz somut olarak kişileri seyahat bilinciyle ve gezgin turizmiyle tanıştırmaya yetebilir. Onları bir yerlere göndermeye yet… yetsin, n’olur yetsin.

Blog yazmaya başlayınca birşeyler değişti mi?

Barış: Blog yazmaya başlayınca üstümüze sorumluluk bindi. Seyahat alışkanlıklarımıza ayrı bir dinamik kattı. Daha önce tamamen herşeyi akışına bırakıyorduk seyahat ederken. Şimdi ise daha çok araştırıyor, okuyucularımıza kapsamlı bir içerik verebilmek için uğraşıyoruz. Blog olunca işin içinde, seyahate o gözle bakıyorsun.

Ekonomik Seyahat Önerilerin’de Sırada neler var?

Taflan: Keşfetsene şu an bir gezi blogu. İlerideki hedeflerinde insanın kendisini keşfetmesine yönelik nereye gerekiyorsa o yöne gidecektir. İlk aylarda sadece seyahatle başladık. Elimizdeki 5 destinasyonu tamamladıktan sonra daha ”biz” olacağız. Anılarımıza ve seyahatle ilgili herkese uyacak listelere yer vereceğiz.

İki kişi Keşfetsene’yi ayakta tutuyorsunuz. Sorun yaşıyor musunuz?

Taflan: En büyük avantajımız iki kişi olmamız. Türkiyede kollektif iş yapmak çok zordur. Biz Barış’la neredeyse her akşam birbirimizi yiyiyoruz. Fakat biz birbirimizle iyi birşey çıkarmak için kavga ediyoruz. Ortaya iyi birşey çıkıyorsa, bu yüzden çıkıyor. İkimizin arasında bağımsız, özgürlükçü ama birlikçi bir bağ var. Keşfetsene’de birimizin hazırladığı içeriği, diğerimiz düzenlemeden o içerik yayına almıyoruz.

 

Keşfetsene’nin aktif bir Instagram hesabı var. Instagram sizin için kullanışlı bir araç mı?

Barış: Eskiden turistik bir mevkii’de satılan kartpostallara bakınca, teker teker inceleyip, ”Bunu görmüşüz, şunu görmüşüz, hepsini görmüşüz.” diyerek gidilebilecek yerleri kartpostallardan kontrol ediyorduk. Bunun aynısını Instagram’dan da alıyoruz (hala biz kartpostallara bakmaya devam ediyoruz). Yine aynı şekilde, o şehirde etiketlenmiş veya lokasyonu belirtilmiş fotoğraflara bakıyoruz. Örneğin Taj Mahal’e gidiyoruz, etiketi veya lokasyonu girerek farklı açılardan çekilmiş fotoğraflara bakabiliyoruz. Instagram tüketiciden tüketiciye mantığıyla hem seyahatçiye, hem fotoğrafçıya hem de mobil fotoğrafçıya güzellikler sunuyor. Instagram kullanıcılara gitmek istediği yerlerle ilgili daha realist bir objektif sunabiliyor. Hatta iletişim kurmak için de çok ideal bir araç. O an bulunulan şehirde, aynı hashtagle fotoğraf paylaşmış bir insanı yakalayıp iletişim kurmak mümkün. Mobil fotoğrafçılık turizmin kalitesini artırdı.

 

Ekonomik Seyahat Önerilerinde Dijitalden başka nasıl faydalanıyorsunuz?

Barış: Örneğin Couchsurfing’de şehirlerin duvarları var. Mesela İstanbul’un duvarına bir kullanıcı insanlarla tanışmak için şöyle birşey yazabilir: ”Ben bu akşam Indigo kulüp’e gideceğim, gelmek isteyen var mı?”. Biz Belgrad’da bunu yaptık mesela. Love Fest’te kullanıcılara, Couchsurfing duvarına yazdık ve birçok arkadaşlık kurabildik. Couchsurfing şehir turizminin sosyal medyası aynı zamanda, sadece gidip kalmaktan ibaret değil.

Seyahate çıkarken kullandığınız ve önerdiğiniz mobil uygulamalar var mı?

Taflan & Barış: Gittiğimiz yerler için offline map indiriyoruz. Nerede olduğumuzu takip ediyoruz ama paralelde her zaman ”tourist information” noktalarından aldığımız haritalar oluyor. Eğer çok turistik bir şehre gidiliyorsa, Trip Advisor’un City Map uygulamasını tavsiye ediyoruz. Küçük şehirlerde yok fakat büyük için offline harita uygulaması çok önemli. Turist Bilgilendirme noktalarından alınan turist haritalarından çok daha verimli. Yüzlerce kullanıcı tarafından işaretlenmiş bir harita düşünün, bu uygulama içeriğinde deneyim barındırdığından dolayı, kullanana çok şey kazandırıyor.

Sohbetimiz sona yaklaşırken, seyahat sırasında sırt çantalarının içlerindekileri okuyucularla paylaşmak istediğimi belirttim. Fakat Taflan öyle bir dünya yok dercesine yanlarına sadece gerekli ilaç ve belki yanlarında İsveç çakısı taşıdıklarını belirtti. Çantalarının içleri boş gidiyorlar ve dönüşte de dünyanın birçok yerinden çantalarına anılarını tıkıp geliyorlar.

Barış ve Taflan tam ekonomik seyahat önerileri. Sohbetlerine doyum olmuyor tabii ki… O kadar birikmiş anıları var ki, dünyayı onların gözlerinden tanımak istiyorsunuz.

Keşfetsene’yi şuralardan takip edebilirsiniz: weblog, Facebook, Instagram, Twitter

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.