• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Mart 2019 11:35

Emlak Danışmanı Teknikleri, Olmak İçin Gerekli Belgeler

Emlak Danışmanı Teknikleri, Olmak İçin Gerekli Belgeler

Bugün pek çok iş koluna göre daha avantajlı olarak, yüksek kazanç olanaklarını beraberinde getiren emlak danışmanlığı, mesleki açıdan kariyer yapılabilecektir. Ve ilerlemesi olan bir iş kolu olmaktadır. Günümüz emlak müşterisi isteklerinin yerine getirilmesinde, önemli bir rol üstlenen emlak danışmanlığı, aynı zamanda başarının mimarı olarak görülmektedir. İnsanlara yaşam alanları seçeneklerinde uzman görüşler sunabilen ve alternatifleri her zaman için müşteri lehine verimli hale getirir. Hizmet anlayışı gereği kurumsal bir duruşla çalışmalarını yerine getirmelidir. Gayrimenkul emlak danışmanı, emlak sektöründe modern pazarlama teknikleri konusunda teknolojik gelişimleri takip edip, özümseyerek kendisini geliştirmesi şarttır.  Emlak danışmanı olmak için gereken belgeleri nelerdir?

 

Emlak danışmanı, nitelik olarak konusunda hâkim bir pozisyonda mesleki hayatını devam ettirmelidir. Konut piyasası ve emlak sektörü hakkında birikimli olması gerekmektedir. Aynı zamanda satış deneyimlerini sürekli daha ileriye taşımalı, hem firma bazında hem de müşteri lehine ortak kazanım yolunu pratik bir şekilde hayata geçirmelidir. Emlak danışmanı, nakdi kazanımın yanında portföy ve referans olarak da girişimlerinden olumlu sonuçlar toplayabilmeli. Kazanımları kişisel gelişimi için ileri dönemlere kolay adım atabilmesine olanak sağlamalıdır.

 

Emlak Danışmanlığında Eğitimin Önemi

 

Günümüz müşteri özellikleri, hizmetlerin yerine getirilmesi konusunda yeterli derecede ön bilgili olabilmektedir. Bu nedenle doğru bilgilendirmenin önemi daha belirgin bir şekilde öne çıkmaktadır. Görüşmelerde müşteri seviyesinden daha fazla edinimi bulunan emlak danışmanı, bütün birikimlerini en üst seviyede hayata geçirebilmelidir. Ülkemizde emlak pazarlama sektörü  son yıllarda hızlı bir şekilde yükselmekte olduğu için daha kalifiye ve profesyonellerin kazanç sağlayacağı bir meslek haline gelmektedir.

 

Emlak danışmanılığı, sektörsel tüm gelişmeleri yakından takip edebildiği gibi, kişisel gelişimine katkı sağlayacak her türlü olanak ve materyali kullanabilmelidir.

 

Gayrimenkul Emlak Danışmanı Olmak İçin Gereken Belgeler

 

Türkiye sınırları içerisinde, herhangi bir gayrimenkul üzerinde alım ya da satım işlemi veya kiralama işlemi yapmak isteyen tarafları bir araya getiren ve uzlaşmanın sağlanmasını, hukuki prosedürlerin bir kısmını tamamlayan aracılara gayrimenkul emlak danışmanı denilmektedir. Bu meslek kolu için ülkemiz içerisinde herhangi bir özel eğitim alanı ve buna bağlı olarak gayrimenkul danışmanı diploması gibi bir kavram bulunmamaktadır. Ancak yine de özellikle son dönem düzenlemeleri ile oldukça sıkı bir denetim altına alınan gayrimenkul danışmanı için gerekli belgeler gerekmektedir.

 

Yapılan sözleşmelerin ve gayrimenkul emlak komisyon ücreti keskin çizgiler ile belirlenmesi, bu meslek açısından meslek odalarına, vergi dairesine, bağ-kur kayıt olmayı şart koşmaktadır. Bunun yanında belediye tarafından işletim ruhsatı almakta, hukuki olarak  emlak danışmanı yapabilmek için gerekli bir belgedir.

 

Her bir kayıt işlemi için, kurumların istemiş olduğu belgeler değişiklik göstermektedir. Bu belgeleri öğrenmek için kurumlar ile iletişime geçmek daha faydalı olacaktır. Gayrimenkul emlak danışmanı için gerekli belgeler konusuna bağlı olarak, iş yeri içerisinde vergi levhasının bulunması, KDV tabelasına sahip olmak ve fatura ciltlerini düzenli olarak tutmakta, gelir denetiminin sorunsuz geçmesi açısından son derece önemlidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.