• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

18 Mart 2019 14:23

Emlak Hukukunda Vefa Hakkı

Emlak Hukukunda Vefa Hakkı

Genellikle pek az kullanım alanı bulan Emlak Hukukunda Vefa Hakkı ve emlak satışında kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Satılan bir gayrimenkulün ya da taşınmazın satıcının alıcıya satmasından sonra 10 yıl içinde alıcıdan geri satın alma işlemidir. Yalnız bu durum noter tarafında tasdik edilen bir belge ile yazıya dökülmelidir. Vefa hakkı genellikle taksitli ödemeler ya da çek senet gibi ödemelerde kullanılır.

 

Taraflar arasında yaşanan güvensizliğe bir çözüm olmak amacıyla yapılan vefa hakkı alıcı ücreti ödemediği zaman satıcının tekrardan gayrimenkulü almasına hak veriyor. Yalnız en fazla 10 yıl boyunca bu hak saklı kalır. Satışın gerçekleştiği tarihten itibaren bu süre başlar ve bu süre içerisinde hak kullanılmazsa terk edilmiş sayılır vefa hakkı artık kullanılmaz hale gelir.

 

Emlak Hukukunda Vefa Hakkı ve Vefa Hakkında İstenecek Belgeler

 

Vefa hakkı düzenleneceği zaman bazı belgelere ihtiyaç duyulur. İstenecek belgeler şunlardır;  Noter tarafından tasdik edilmiş bir belge, vefa hakkını talep eden kişinin ve ya vekilinin nüfus cüzdanı, taşınmaz mal konut niteliğinde ise deprem sigortası istenir.

 

Emlak Hukukunda Vefa Hakkı kullanılacağı zaman tapu dairelerinde belirli kalemlerde harç ücreti talep edilir. Tapu siciline şerhi düzenlenecek resmi senet için geri alım hakkı üzerinden ‰ 7,5 oranında damga vergisi ve  ‰ 5,94 oranında da tapu harcı tahsil edilmektedir. Mali yönü de bu şekilde olan vefa hakkı hukukun sağladığı çözümlerden biridir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.