• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Mart 2019 10:37

Emlak Komisyon Ücreti Ne Kadar Olmalı!

Emlak Komisyon Ücreti Ne Kadar Olmalı!

Emlak pazarlamasını gerçekleştiren emlakçılar bu işi yaparken bir takım ücretler karşılığında yaparlar. Emlakçıların en büyük geliri aldıkları bu ücretlerdir. Bu ücrete emlak komisyon ücreti adı verilir ve satma kiralama gibi durumlarda hem alıcı ve hem satıcı tarafından ödenir. Genellikle %3 olarak hesaplanan komisyon oranı gayrimenkulün satılan değeri üzerinden hesaplanır ve emlak pazarlamasını gerçekleştiren emlakçıya ödenir. Günümüz de emlakçılık gayrimenkul danışmanlığına dönüşüm göstermektedir. Eski bir tabir olmasına rağmen halk arasında hala emlakçı olarak lanse edilmektedir. Bu yüzden bizde emlakçı tabirini kullanmaktayız.

 

Emlakçı nasıl para kazanır? Örneğin 125.000 TL değerinde ki bir daire satıldığı zaman her iki tarafın ödeyeceği emlak komisyon ücreti, şu şekilde hesaplanır; 125.000×0.3=7.500 TL. Alıcı ve satıcıdan 7.500 TL talep edilir böylelikle toplam komisyonu ücreti 15.000 TL olur. Gayrimenkul hukuk derneğinin yaptığı bir taslak metin Başbakan Erdoğan sunulmuş böylece komisyon ücretinin resmi bir hak olarak sayılması için gerekli çalışmalar başlamıştır.

 

Emlak Komisyon Ücreti Kurallar

 

Kanunda belirli bir madde halinde belirtilmemesine karşın emlak dernekleri ve kuruluşları bir takım emlak komisyon ücreti kuralları belirlemiştir. Bu kurallar ile vatandaşın mağdur olması engellenirken standart bir komisyonun belirlenmesi amaçlanmıştır.

 

İlk olarak emlak komisyon ücreti alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödeyeceği oran %3’tür. Kiralama durumunda ise yıllık toplam kira bedeli üzerinden %12 komisyon ücreti alınır. Emlak pazarlama yapan kişi müşterilere yapıyı gösterdiği için hiçbir şekilde ücret ya da komisyon talep edemez. Kendisine vekâletname verilmeyen emlakçı kaparo talep edemez. Son olarak oda tarafından basılan sözleşmenin kullanılması gerekir.

 

Bunların yanında emlakçı ya da ev sahibi ile yapacağınız anlaşmalarda kesinlikle sözlü anlaşma yapmamanız sizlerin yararına olacaktır. Günlük ve yıllık kiralık daire işlemlerinizde kira kontratı yaparken dikkat etmelisiniz. Günümüzde bir çok sorunun başlangıç noktası anlaşma sağlanırken sözlü olarak anlaşmaktan doğmaktadır. Diğer türlü sözleşmeleri yaptığınız da yasal olarak haklarınız güvence altına alınmış olacaktır. Ve sözleşmenizi yaptıktan sonra emlak komisyon ücreti ödemelisiniz. Kesinlikle sözleşmenizi yapmadan komisyon ücretini ödememelisiniz. Bazı emlakçılar bu konuda birden fazla kişiye aynı daireyi gösterip, komisyon ücretlerini öncesinde alıp insanları mağdur bırakmaktadırlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.