• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

1 Ocak 2019 21:41

Emlak Konut Kalite Durumu

Emlak Konut Kalite Durumu

Şahika Grup Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İç Mimar Murat Altuntaş, bir basın bülteni yayınlattı bu hafta. Emlak Konut  da kalitenin % 500 oranın arttığını duyurmuş kendileri. Büyük emlak konut projeler için bu doğru olabilir fakat konut sektörünün hala % 70 ‘ini oluşturan küçük ve tekil dönüşümlerde bu durum maalesef böyle değil. Ne izolasyon kaliteli ne iç malzemeler. Emlak sahipleri hala bir çok ev sahibinin en büyük derdi çatılarındaki izolasyon ve dış yalıtım malzemeleridir.

 

Bireysel olarak dönüşüm yaptıran ev sahipleri yeni evlerinde özellikle dış yalıtımın kaliteli olması gerektiğini belirtirken; bu dönüşümü yapan müteahhitler emlak konut çatılarında en basitinden strafor diye tanımlanan köpük dolgu malzemesi kullanmaya devam ediyor. Buda yazları evlerin sıcaktan kavrulmasına, kışlarıda soğuktan evde durulamaz hale getiriyor evin kendisini. 

 

Sadece bu kadarcık bir sorun bile kış mevsiminde doğalgaz faturalarını kabartmaya yetiyor. Konut yaz aylarında klimanız varsa yarı yarıya şanslısınız demektir. Tabi yine ortaya elektrik faturası çıkıyor bu kez. Türkiye’de asgari ücretin, enflasyonun durumu göz önüne alınınca hangi klima hangi fatura ?

 

Fikir;

Devletin kurumları, belediyeler, şehircilik ve planlama daireleri mutlaka bu işe el atmalılar. Bu hem vatandaşın omuzlarına binen yükü azaltacak hem de ülkenin kaynaklarının daha tasarruflu ve verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Mutlaka sıkı bir denetim getirilmelidir. Belediyeler şu anda sadece inşaat bittikten sonra iki kez kontrol etmektedir yapıyı. Bu sadece iskan için uygun mu vb işlemler için. Oysa inşaatı üstlenen firmanın sözleşmesinde belirttiği her şeyi daha bina yapılırken en azından bir kez kontrol edilmesi herkes için yararlı olacaktır.

 

Sonuç;

Sayın Murat Altuntaş, sizin emlak konut projelerinizde kalite artmışdır doğrudur. Ama Türkiye’nin çok büyük bir bölümünde maalesef çıta hala kırık !

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.