• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:16

Emlak Satışı İçin Yabancı Ülkelerde Vekâlet Verme

Emlak Satışı İçin Yabancı Ülkelerde Vekâlet Verme

Yurt dışında bulunarak ülkemiz içinde taşınmazın satışı ve alımı söz konusu olduğunda vekâlet verilmesi gerekir. Alım-satım işleminin gerçekleşmesi için bir takım uluslar arası uygulamaya gerek duyulmaktadır. Yabancı ülkede vekâlet işlemleri o ülke noterlerinin yerine getirecekleri işlem sonucu meydana gelmektedir. Peki Emlak Satışı İçin Yabancı Ülkelerde Vekâlet Verme nasıl olur?

 

Yabancı Ülke Vekalet İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

 

Lahey sözleşmesinde taraf ülke vatandaşları, yabancı ülkelerde Türkiye mevzuatlarına uygun olarak 1961 yılından itibaren onay verilen ulusal dilin yanında noter işlemlerinde Fransızca “Apostille” ibaresinin olması ile bu vekâletname ve Türkçe çevirisi Türk Konsolosluğunun onayına ihtiyaç duyulmadan müdürlüklerde işleme geçer.

 

Lahey sözleşmesine taraf olmayan ülke noterlerinin kendi mevzuatlarına göre düzenlediği vekâletnameler, Türk Konsolosluğunca onaylanması durumunda ancak müdürlüklerde işlem görebilir. K.K.T.C noterlerince düzenlenen vekâletnameler ise yine konsolosluğumuz onayından sonra müdürlüklerce işleme alınmaktadır.

 

Yabancı ülkelerin iç hukuklarına göre düzenlenmiş vekâletnamelerde şekil aranmazken, Türk elçilik ve konsolosluklarınca ya da yabancı noterlerin düzenlediği ve Türk Konsolosluklarının onayına gerek kalmayan vekâletnameler ve diğer belgeler Dışişleri Bakanlığı ya da valilikler onayına gerek kalmaksızın işleme alınır.

 

Düzenlenmiş vekâletnamelerin sahteciliği hakkında bir düşünce veya kanaat oluşması durumunda, yurt dışında bulunana konsolosluk veya elçiliğimiz tarafından her türlü şaibeye açık durumda isimin, mührün, imzanın doğruluğu konusunda tereddüdün kaldırılması için telefon, faks, e-posta ya da diğer teknolojik gereçlerle iletişime geçilir. Net olarak alınan sonuca göre işleme alınır. Yabancı ülkede vekâlet işlemi ile taşınmaz alım ve satım işlemleri bu şekilde yerine getirilmiş olur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.