• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Mart 2019 15:03

Emlak Sektörü Büyümesi İle Yabancıya Konut Satışı Arttı

Emlak Sektörü Büyümesi İle Yabancıya Konut Satışı Arttı

Ülke ekonomisinde beklenenden hızlı büyüme yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,4 olarak açıklandı. Ülke ekonomisi ile paralel giden emlak konut sektörü  büyümesi oranlarında görünen gelişmeler de bu rakamlara ulaşmanın normal olduğu yönünde. İçinde bulunduğumuz yılın son çeyreğindeki büyüme rakamı, geçmiş dönemden bir buçuk yıl geriye oranla yaşanan en yüksek oran oldu. Yerel ve küresel yaşanan olumsuz etkilere rağmen genç nüfusun aktif iş hayatında gerçekleştirmiş olduğu tırmanış ile ülkemiz adına sevindirici bir gelişme oldu. Bu gelişme ile birlikte ülkemizde yabancıya konut satışı arttı.

 

2018 Son Çeyreğinden Sonra Büyüme

 

Farklı sektör analizleri incelemesi sonucu elde edilen büyüme rakamlarında ilk sırayı en çok büyüme gösteren turizm sektörü oldu. Turizm sektöründeki hareketlenmeyi sezon fırsatını iyi değerlendirmeyi bilen balıkçılık sektörü takip etti. Balıkçılık sektörünün ardından gelen mali aracılık faaliyetlerin de görülen hareketlenme ise yine oldukça iyi bir oran yakaladı.

 

Emlak sektörü büyümesi ikinci çeyrekte büyüme gerçekleştiren sektörlerden turizm yüzde on dörtlük oranda, balıkçılık sektör yüzde dokuz oranında, mali aracılık faaliyetleri yüzde sekiz buçuk oranında büyüme gerçekleştirdi. Ülkemizde mevsimlikten arınılmış büyüme ise ikinci çeyrek bazında yüzde iki nokta bir olarak açıklandı.

 

Ekonomik verilerden hareket edilerek gerçekleşen araştırmada, ekonomistler ülkemizin 2011 yılının son çeyreğinden bugüne kadar en hızlı büyümenin gerçekleştiğini açıkladı. 2018 Yılından bu zamana kadar geçen sürede ülke ekonomimiz yüzde dört nokta dört büyüme kaydederken, büyüme 2018 yılının son çeyreğinden bugüne kadar gerçekleşen en büyük büyüme oranını yakaladı, emlak sektörü büyümesi oranları da buna paralel olarak gelişti. 2018 Yılının son çeyreğinde yaşanan ekonomik büyüme yüzde beş nokta iki olarak belirlenmişti.

 

Yabancıya Konut Satışı Arttı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlendiği bilgiye göre, yabancıların Türkiye’de konut alımı hız kesmeden devam ediyor.

 

Yabancılar için emlak satış 2019’un ocak ayında 2018 ocak ayına göre % 6,8 artış sağlayarak bin 207’den, bin 289’a  çıkış yaptı..

 

Antalya Yabancılara Gayrimenkul Satışında Liderliği Kaptırmıyor

 

Emlak sektörü büyümesi ile yabancıların konut satın almadaki tercih öncelikleri Antalya ili. Ve bu durum Antalya’yı yabancıya konut satışında zirveye yükseltiyor.

Zirvede olan Antalya’yı İstanbul ilinde yapılan konut satışları takip ediyor. 2015 Ocak ayında yabancıya konut satışında Antalya’da 392, 2017 yılında 448 konut , 2018 yılındaysa bu sayı 464 konut satışı olarak kayıtlara geçti.

İstanbul 2019 ocak ayında yabancıya 377 adet konut satışı gerçekleşirken, genel satış sıralamasında ikinci olarak yerini aldı. İstanbul’daki konut satışı 2018 ocak ayına göre 2015’de %55,1 oranında büyük bir artış gösterdi. İstanbul dışında emlak konut  satış rakamları ile de artış göstermiştir.

Antalya ve İstanbul’da yapılan yabancıya konut satışıda iki ilin arasındaki fark, 2018 ocak ayında 221 iken bu yıl 15’e geriledi.

Yabancıya konut satışından Antalya’nın 2019 Ocak ayında aldığı pay, 2018 ocak ayına göre 8 puan azalarak % 30,4’e geriledi. İstanbul’un aldığı 9,1  puansa artarak %29,2 yükseldi.

 

Emlak Sektörü Büyümesi İle Yabancıya Konut Satışında En Fazla Satış Yalova’da

 

Yalova 2019’in ilk ayında itibaren yabancı satılan konutun en fazla arttığı il oldu. İlde yapılan yabancıya konut satışı bu yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre %352,4 artarak 21’den 95’e yükseldi.

Ankara ili Yalova’yı yabancıya konut satışında yakından takip ederek satışlarında %95,2  artış göstererek Yalova’dan sonraki ikinci il olmayı başardı. Ankara’da 2015 ocak ayında yabancıya tam tamına 41 adet konut satışı gerçekleşti.

Emlak sektörü büyümesi ile yabancıların en fazla konut aldığı iller arasında, Marmara Bölgesi ağırlıklı olarak boy gösterirken, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tam tersi bir tablo gözlendi ve yabancıya konut satışları azaldı.

2018 yılı ocak ayında yabancılara satılan konutun %44,2’si Akdeniz Bölgesinde. Marmara Bölgesinde %39,9, Ege Bölgesinde %12’si gerçekleşirken, 2019 ocak ayında Marmara bölgesinde %46,7, Akdeniz bölgesinde de bu oran %33,4 oldu. Ege bölgesindeyse %8,4 yabancıya konut satışı gerçekleşti.

 

Son olarak yabancıların gayrimenkul alımı    için hazırladığımız prosedürleri de incelemek isteyebilirsiniz.

Ve tüm Türkiye Emlak Sektörü Büyümesi il il emlak konut satış rakamları için bu yazımıza bakabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.