• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 15:27

Emlak Sektörünün Dijital Süreci

Emlak Sektörünün Dijital Süreci

Süreç diyorum;

 

Aslında sürüncemesi demeliydim. Bu ülkeye internet geldiğinden beri var olan bir gerçek var: Google!  Birde tekel olmuş bazı internet siteleri… Geçen gün kendi mesleğim doğrultusunda bir arkadaşıma uğradım. Bir yapı mucizesine dönüşen Fikirtepe’de. Evler yıkılmaya yenileri dikilmeye başlanmış durumda. Koca yerleşim alanı tam bir şantiye görünümünde. Peki Emlak Sektörünün Dijital Süreci nasıldır?

 

Emlak Sektörünün Dijital Süreci

 

Yeni hayatlardan yeni yapılaşmadan ve işin durumundan konuşurken , burada kimler oturacak hangi sınıf yer alacak konuları uzayıp gitti. Konuşma eninde sonunda “peki pazarlaması ne durumda” ya geldi.

 

Kendi dilimizde satışlar ne durumda mevzusu yani

 

Satışlar fena değil. Bu bölge öylesine kıymetliki satışların durması söz konusu bile değil. Peki pazarlama konusunda neler var hangi mecralar var. Yol üstü bilboard sistemleri, televizyon kanalları, gazeteler vb kullanılmış. Sıra dijital medyada galiba diye sordum ?

 

Hayır dedi ona çoktan başladık !  Şaşırdım. Ben hiç bir yerde görmedim ilanlarınızını tanıtımlarınızı diye belirttim. Nasıl olur diye bir cevap geldi. En büyük emlak sitelerine görsel ilan verdik. Kimmiş onlar derken sıraladı abc.com, xyz.com vs.

 

Şimdi bu memlekette internet Google ile özdeşleşmiş durumda iken neden abc.com gibi sitelerdesiniz diye sordum. Sordukça konuştukça insanın tüylerini ürpertecek cevaplar duyuyorum.

 

Google üzerinden reklam çıkarsanız milyonlarca insana binlerce site üzerinden ulaşabilirsiniz. Neden bir kaç site. Bu işler Tek-EL den olmak zorunda mı ?

 

Evet !

 

Neden ?

 

Bu adamlar bir bölgenin mafyası gibidir. Eğer onlara haraç nezaretinde reklam paranızı vermez, ilanınızı yayınlatmazsanız sitelerinde; sizi sitelerinde veya televizyonda, gazetede vb. mecralarda kötülerler. Beni niye kötülesin beni tanımıyor ki ?

 

Seni değil projeni. Şimdi aklımda canlanmaya başladı resim. Çok içerledim aslında bu duruma. Bu adamlar kendi internet sitelerine nereden trafik alıyor. Yani ziyaretçilerinin kaynağı ne ? Google !

 

O halde bu durum kırılacak. Kırılması gerekiyor. Bunun için hem bu sektörün can damarı olan müteahhitler ile ortak bir girişim yapılacak hem de bunu insanlara anlatacak olan platformlardan destek alınacak. Bir nevi marka pazarlaması yapılacak. Hadi bakalım eller taşın altına.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.