• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:12

Emlak Vergisi En Az Nasıl Ödenir?

Emlak Vergisi En Az Nasıl Ödenir?

Bir ülkenin ekonomisi vatandaşlardan alınan vergiler ile doğru orantılı şekilde şekillenmektedir. Ülkenin kalkınması için, taşınamayan diye nitelendirilen emlaklardan da belli miktarda emlak vergisi alınmaktadır. Emlak vergisi arazi, arsa ve bina için ödenmesi zorunlu bir vergidir. Emlak vergisinin oranları her dört yılda bir yenilenmekle birlikte, her yıl bir önceki yılın yarısı kadar artmaktadır. Siz de Emlak Vergisi Nasıl Ödenir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Emlak Vergisi Oranlarını Kim Belirler? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? 

 

Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi oranlarını bakanlar kurulu belirlemektedir. Emlak vergisi oranları bakanlar kurulunca yarıya düşürülebilir veya üç katına çıkarılabilir.  Bakanlar kurulunun belirlediği emlak vergisi oranlarına itiraz hakkı sadece ticaret odalarına, ziraat odalarına ve bazı mahalle muhtarlıklarına verilmektedir.

 

Emlaklar arazi, arsa, konut ve işyeri gibi dallara ayrıldığından ödenecek emlak vergisi de değişiklik göstermektedir. Emlak vergileri çok uç noktalarda olabildiği gibi emlak vergi oranının sıfır olduğu durumlarda bulunmaktadır. Şayet emlak sahibinin geliri sınırlı ve tek bir konutu var ise emlak vergisi oranı sıfır uygulanmaktadır. Emlak sahibi emekli, engelli, gazi, işsiz veya ev hanımı ise ve sadece tek bir konutu bulunuyorsa emlak vergisinden muaf sayılmaktadır. Ancak emekliler, engelliler, gaziler, işsizler ve ev hanımları herhangi bir gelir elde etmeye başlar ise sıfır emlak vergisinden yararlanamamaktadır.

 

Birden çok gayrimenkule sahip vergi mükelleflerine ise maalesef herhangi bir vergi muaflığı söz konusu olmamaktadır. Konut sahipleri her ne olursa olsun emlak vergilerini tam ve zamanında yatırmak durumunda kalmaktadır. Yazımızın sonunda geldik umarım Emlak Vergisi Nasıl Ödenir başlığı altında sizlere yararlı bilgiler sunabilmişizdir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.