• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:12

Emlak Vergisi engelli indirimi

Emlak Vergisi engelli indirimi

Engelli  vatandaşlar  kendilerine   sunulan  çeşitli  haklardan   faydalanabiliyor. Bu haklar sadece özlük haklarını kapsamıyor. Gayrimenkul alım satımında da engelli vatandaşlar Emlak Vergisi indirimlerinden ve bazı avantajlardan istifade edebiliyor. Sadece engelliler değil ev hanımları,öğrenciler, gaziler, işsizler, dul ve yetimler de  bu  indirimlerden  faydalanabiliyor. Bu  kişilerin vergilerini 0 faizli olarak ödeyebiliyor. Emlak Vergisi engelli indirimi içeriği hakkında aşağıda bilgilendirmeler yapacağız.

 

Emlak Vergisi engelli indirimi, 0 faiz ne demek?

 

Pek çok kişinin aklı  bu  noktada karışabiliyor. 8. maddesinin 2. fıkrası kapsamında yapılan düzenlemelerde bahsedilen 0 faiz ile Emlak Vergisi ödemek aslında vergi ödememek anlamına geliyor. Bazı masraflarda indirimler uygulanması ile birlikte  bu  vergiden bir anlamda muaf tutulduklarını söyleyebiliriz.

 

En çok merak edilen hususlardan bir diğeri de herhangi bir konutun tamamına sahip olmayan engellilerin bu  ve benzeri haklardan faydalanıp faydalanamayacağı oluyor.  Engelli  vatandaşların  bu   haklardan faydalanması için mutlaka konutun tamamına sahip olması gerekmiyor.

 

Konut üzerinde herhangi bir oranda hissesi bulunanlar da Emlak Vergisi ödememe hakkından faydalanabiliyor . Yani konut üzerinde hissesi bulunan  engelli  vatandaşlar  bu  vergiden muaf tutuluyor. 1319 sayılı kanun kapsamında düzenlenen  bu haklardan faydalanmak isteyenlerin bazı evrakları hazırlaması ve ilgili birimlere zamanında teslim etmesi gerekiyor.  Engelli  olduğuna dair resmi merciler tarafından kabul edilen belge de  bu  dosyada bulunması gereken belgeler arasında yer alıyor. Gerekli olabilecek diğer belgeler için internette kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız durumunda 0 faiz yani muafiyet hakkından faydalanabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.