• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:51

Emlak Vergisi Gecikme Faizleri

Emlak Vergisi Gecikme Faizleri

Emlak vergisi arsa, arazi, depo, bina, çiftlik, fabrika, iş yeri, ev, ofis gibi taşınmaz malların hepsinden alınmaktadır. Belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi belediyeler için oldukça önemli bir gelir kaynağıdır. Düzenli periyot ve aralıklar emlak vergi oranları sürekli olarak yenilenir. Belediyeler tarafından tahsil edilen ve kanunda açıkça belirtilen emlak vergileri yılın belirli dönemlerinde ve tarihlerinde ödenir. Bu tarihler arasında ödenmeyen emlak vergilerini ödemek için bir dilekçe ile başvurmak gerekir. Peki Emlak Vergisi Gecikme Faizleri nasıldır?

 

Emlak Vergisi Gecikme Faizleri

 

Peki dilekçe ile başvurularak ilk taksitlerin ödeme tarihi olan 1 Ocak – 31 Mayıs ikinci taksit dönemi olan 1- 30 kasım tarihleri arasında ödenmeyen emlak vergisini tekrar ödemek mümkün mü? Yetkili belediyeler bu şekilde başvuruda bulunulduğunda emlak vergilerini ödemek mümkün. Yalnızca tek bir farkla Emlak vergisi gecikme faizi ile birlikte.

 

Emlak Vergisi Gecikme Faiz Oranları

 

Belirli dönemler arasında ödenmeyen emlak vergileri ödeme tarihinin son gününden itibaren aylık % 1,40 faiz oranı üzerinden hesaplanır. Emlak vergisi gecikme faizi bu oran üzerinden hesaplanır ve tahsil edilir.

 

Emlak vergisi gecikme faizi uygulanmasının amacı daha fazla gelir elde etmek değil verginin belirtilen gün ve tarihlerinde ödenmesini sağlamaktır. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesi göre düzenlenen bu gecikme faizi cezası Bakanlar Kurulu kararı ile 2010 yılından bu yana %1,40 oranında alınmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.