• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 15:21

Emlak Vergisi Hesaplama Tablosu

Emlak Vergisi Hesaplama Tablosu

Takdir komisyonu tarafından belirlenen değer üzerinden hesaplama gerçekleşebilecek bir vergi çeşidi olan Emlak Vergisi, bina vergi matrahı, bina metrekare inşaat maliyeti ve arsa payına ilişkin asgari değerler ile de hesaplanmaktadır. Bina metrekare inşaat maliyetini her yıl Maliye Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı beraber belirlemektedir. Diğer yandan bina içerisinde mevcut bulunan asansör ve kalorifer verginin hesaplanmasında diğer etkenler olmaktadır. Peki Emlak Vergisi Hesaplama Tablosu nasıldır?

 

Emlak Vergisi Hesaplama Tablosu, Emlak Vergisi Pratik Hesaplaması

 

Aşağıda 13 yıllık bir apartmanda bulunan 100 metrekare alana sahip, 40 metrekare arsa payı olan, 1 sınıf betonarme karkas bir daire örneği bulunmaktadır. Bina içerisinde asansör ve kalorifer bulunmaktadır. Emlak Vergisi hesaplama şu şekilde yapılmaktadır;

 

Dairenin yüzölçümü (a), Metrekare Maliyet Bedeli (b), İnşaat Maliyet Bedeli (c), Kalorifer (d), Asansör (e), Kalorifer ve Asansör Dâhil (f), Aşınma Payı (g), Asgari Bina Maliyeti (h), Takdir edilen Arsa metrekare Değeri (i), Arsa Payı (j), Arsa Değeri (k), Arsa Dâhil Emlak Vergi Matrahı (L), Ödenecek Yıllık Emlak Vergisi Miktarı (m)

 

Belirlenmiş değerler, B= 308,37, i=1.000, j= 40 metrekare,

Formül şu şekilde olmaktadır;

C= ax b

D= c x %8

E= c x %6

F= c + d + e

G= f x %20

H= f – g

K= j x i

L= h + k

M= L x binde 2

 

Yukarıdaki örnekten anlaşılacağı gibi 100 metrekare alana sahip dairenin yıllık emlak vergisi hesaplama sonrasında 136,20 lira çıkmaktadır. 120 Metrekare daireler için 147,50 lira, 140 metrekare daireler için 158,70 lira çıkmakatdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.