• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:25

Emlak Vergisi Muafiyet Şartları

Emlak Vergisi Muafiyet Şartları

Emlak  vergisi  kanunla  kurulan  üniversiteler, il  özel idareleri , özel bütçeli idareler , kamu binaları, belirlenmiş vakıflar ve yararlı dernek binaları ve zirai üretim amacıyla kullanılan binalarca ödenmemektedir. Emlak  vergisi  muafiyet şartları nedir? Kamu binaları dışında 200 m2’ yi geçmeyen tek bir evinin olması şartı aranmaktadır. Gazi, emekliler, hiçbir geliri olmayan kişiler, şehitlerin dul eşleri ve  çocukları için de geçerlidir.

 

Gazi, emekli, hiçbir geliri olmayan kişiler, şehitlerin dul eşleri ve çocukları için emlak vergisi muafiyet şartları

 

Emekliler için muaflık sadece Türkiye sınırları içerisindeki Bağ-kur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak emekli olması durumunda geçerlidir. Sahip olunan tek ve şartı durumunda ise o evde oturulması şartı aranmamaktadır. Emekli olan kişiler emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için neler gerekli? Eşi ve çocukları üzerine de olan gayrimenkullere değil sadece kendi üzerine olan emlaklara bakılmaktadır. Ayrıca emekli olup başka bir işte çalışan kişiler ve hisseli de olsa başka bir mal varlığına sahip kişiler de emlak vergisi muafiyetinden yararlanamamaktadırlar.

 

Emlak vergisi muafiyet şartları kapsamında muafiyet hakkı bulunan ancak bu hakkından haberdar olmayan kişiler ne yapacak? 5 yılı geçmemek kaydı ile son beş yılda ödediği emlak vergilerinin geri ödenmesini talep edebilmektedir.

 

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için belediyeye bildirmek yeterlidir. Herhangi bir belge talebinde bulunulmamaktadır. Belediyeler T.C. kimlik numarası ile diğer kamu kurumları ve özel kuruluşlardan topladığı bilgiler ile kişinin maddi durumunu incelemekte be yapılan araştırmalar sonucu emlak vergisi muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacağı konusunda karara varılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.