• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 10:54

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır

Belediye kuruluşlarını her yıl iki dönem olarak ödemelerini gerçekleştirdiğimiz Emlak Vergisi; ev, iş yeri, arazi ve arsa taşınmazları üzerinden ödemekte olduğumuz bir vergi çeşididir. Emlak Vergisi, belediye hizmetlerinin yansıması dışında dört yılda bir toplanan komisyon heyetinin il genelinde belirlediği rayiç bedel üzerinden hesaplanmakta ve kamuoyuna duyurulmaktadır. Emlak Vergisine matrah olan rayiç bedeller aynı mahalle içerisinde hatta aynı sokak içerisinde bile değişiklik gösterebilmektedir. Bu yazımızda Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır sorusuna binaen Emlak vergisi hesaplama aşağıdaki örnekle açıklanmıştır.

 

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

 

İki taksit olarak ödenen emlak vergisi, metrekare birim hesabına dayanmaktadır. Hesaplamalar taşınmazın 1/1000 kuralı çerçevesinde gerçekleşmekte olup, ilk hesap yüz metrekare üzerinden düzenlenmektedir. Daire ve konutlarda 1/1000 olan kural, arsalarda 3/1000, iş yerlerinde 2/1000 olmakta iken arazilerde konutlarda olduğu gibi 1/100 şeklinde hesaplanmaktadır. Ev, iş yeri, arsa ve arazi büyükşehir belediye sınırları içerinde yer alıyorsa iki katı geçerli olmaktadır.

 

Metrekare değeri bin lira olan bir konutun toplam değeri yüz bin lira olduğunu düşünürsek bunu bir örnek alarak emlak vergisi hesaplama yapabiliriz. Yüz bin lira değerinde olan bir konutun yıllık toplam Emlak Vergisi yüz otuz altı lira yirmi kuruş olarak çıkmaktadır. Konutun toplam metrekare alanı iki yüz metrekare ise emlak vergisine tabi olacak tutar yüz doksan iki lira elli kuruş olarak hesaplanmaktadır. Yüz ile iki yüz metrekare arasında kalan konut alanları için formüllere ayrıntılı olarak bakmak tam vergi karşılığını bulmaya yardımcı olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.