• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:32

Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır

Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır

Emlak vergisi, emlak birimlerine ait vergi miktarını ve ödemesini belirten bir tanımdır. 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek emlak vergisi ödemeleri biran önce ödenmelidir. Bu tarihe kadar ödeme yapmayan bireylerin emlak vergisi ödemelerini daha fazla zaman kaybetmeden yapmalarında yarar vardır. Bizler de Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır adlı yazımızda bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

 

Emlak vergisi nasıl sorgulanır?

 

İnternetin gelişmesiyle beraber emlak  vergi  ödemeleri sanal ortam üzerinden de öğrenilemeye başlanmıştır. Bunun için www.gib.gov.tr adresinden yararlanabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden emlak vergisi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Sayfayı kullandıktan sonra biran önce borcunuzu ödemeli ve kalan borcunuzu sıfırlamalısınız. Son ödeme tarihine kadar emlak vergisi borcunu ödemeyenler hakkında yasal takip işlemleri başlatılacaktır.

 

Emlak Vergisi Ödemeleri Hakkında Bilgi

Apartman, arsa ya da arazi sahipleri, mallarının karşılığında vergi ödemekle yükümlüdürler. Ödenecek tutar araziye, arsaya ve apartmana göre değişim göstermektedir. Belediyeye başvurarak emlak vergisi ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer emlak vergisi borcu konusunda tam emin değilseniz bilgi almak için belediyeye kadar gitmenize gerek yoktur. Borç tutarınızı az önce verdiğimiz internet adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

Emlak vergisinin ilk taksiti 31 Mayıs’a kadar ödenmelidir. Sonraki taksitin son ödeme tarihi ise Kasım ayının son günü olacaktır. Yıl içerisinde iki defa emlak vergisi ödemesi yapılmaktadır.

 

Günümüzde işyerleri için %0,4, arsalar için %0,6, daireler için % 0,2 ve araziler için de % 0,3’lük bir ücret talep edilmektedir. Ödemelerinizi zamanında yapmadığınız takdirde %2,5 ‘lik ceza zammına tabi tutulacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.